BM’nin Suriye’de Kimyasal Silah Kullanılmasıyla İlgili Raporu Nasıl Sızdı

cbe9cd2d-6f7e-468e-9ee5-fe10b3732499-620x372Birleşmiş Milletler’in bugün Güvenlik Konseyi’ne sunacağı raporda, geçen ay Suriye’nin başkenti Şam yakınlarında düzenlenen kimyasal saldırıda sarin gazı kullanıldığına dair “ikna edici kanıtlar” olduğu belirtiliyor.

Raporu yazan BM silah denetçileri, 2011 yılının Eylül ayından beri Suriye’de gerçekleştiği iddia edilen 14 kimyasal silah saldırısını araştırıyordu.
Rapor BM kimyasal silah denetçisi Ake Sellstrom tarafından Genel Sekreter Ban Ki-mun’a teslim edildi. Rapor BM genel sekreterine teslim edilirken çekilen bir fotoğrafta, raporun ön sayfasında yer alan metin de görüldü.

Raporda “Bölgeden toplanan çevresel, kimyasal ve tıbbi bulgular, 21 Ağustos’ta Şam’ın Guta bölgesinde sarin kimyasalını taşıyan roketlerin kullanıldığına dair tatmin edici kanıtlar taşıyor.” denildi  ibaresi net olarak görüldü
Raporda ayrıca “Suriye Arap Cumhuriyeti’ndeki taraflar arasında devam eden çatışmalarda, aralarında çocukların da bulunduğu sivillere karşı geniş ölçekte kimyasal silahların kullanıldığı sonucuna varılmıştır.” ifadeleri kullanılıyor.

Fransa, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nin dışişleri bakanları bugün Fransa’nın başkenti Paris’te bir araya gelip yeni bir BM önergesi yazılması ve yeni bir barış konferansı düzenlenmesi üzerinde anlaştı.

Bakanlar ayrıca Suriye’nin kimyasal silahları üzerine Güvenlik Konseyi’ne sunulacak ve bu hafta oylanmasını umut ettikleri önergenin taslak metni üzerinde çalışmaya başladı.
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Paris’te görüştü.
Hollande, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, tarihler de içeren ‘sert ve bağlayıcı bir önerge’ yazılması konusunda anlaşmaya varıldığını söyledi.
Fransa Dışişleri Bakanı Fabius da görüşme sonrası yapılan basın toplantısında, Suriye konusunda siyasi bir çözüme varılması için düzenlenecek bir konferansa Suriyeli muhaliflerin de çağrılacağını belirtti.

407 Comments