Bomba İddia: Türkiye’den Duhok’a Tank ve Silah Takviyesi Yapıldı

113019Image1Türkiye’nin, Duhok yakınlarındaki Bamerni’deki askeri üssüne tank ve silah takviye yapacağı bildirildi.

Kuzey Irak Kürtistan’nında yayın yapan Rûdaw.net‘in haberine göre, bir askeri yetkili, bu ay içinde Bamerni’deki askeri üsse kamyonlarla defalarca tank taşındığı bilgisini verdi. Yetkili, sevkiyatın Musul operasyonu ile ilgili olduğunu söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, 13 Mart’ta Sersıng-Qedeş arasındaki yoldan tank yüklü bir kamyonun, Bamerni’ye gitmek üzere Qedeş’e doğru ilerlediğini gördüklerini söyledi.

Askeri yetkili, “Eğer Türkiye Musul’un kontrol edilmesi operasyonuna katılacaksa bu tankları kullanacak. Ancak henüz operasyona katılıp katılmayacağı belli değil” diye konuştu.

Rûdaw’a konuşan Zaho Askeri Akademisi Öğretim Görevlisi Albay Mesud Salih Muhammed, “Takviye edilen tanklar doğrudan savaş için kullanılacak tanklar değil. Ancak üzerindeki termal dürbünlerle alanı tarıyorlar” dedi.

Albay Mesud Salih Muhammed, Türkiye’nin kara operasyonuna doğrudan katılmayacağını belirtti. Albay şunları söyledi:

“Türkiye’nin bazı görevlileri Musul’da esir tutulduğu sırada MİT şehirle ilgili yoğun istihbarat topladı. Dolayısıyla Iraklı güçlerin eğitilmesi ve planlama konularında operasyona destek verecek. Ayrıca Mahmur, Wanke ve Şengal’deki tankları ile Musul içindeki bir tim aracılığıyla bilgi toplayıp operasyon planlama komitesine sunacak.”

Albay Salih Muhammed, çatışmaların yoğunlaştığı yerlerde, Türkiye’nin operasyona doğrudan katılacağını ve bunun da hava operasyonları şeklinde olabileceğini ifade etti.

Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’ndeki askeri varlığına ilişkin albay, “Şu an Kürdistan Bölgesi’nde 38 tank ile 738 Türk askeri bulunuyor. Bu tanklar 38 kilometre uzaktan bilgi toplayabilir” dedi.

75 Comments