Brexit Resmen Başlıyor Manidar Manşet Britanya Bugün Bilinmeze Doğru…

İngiltere’nin AB’den ayrılmasını başlatacak resmi mektup bugün öğle saatlerinde Brüksel’e ulaşacak. Başbakan May’in imza attığı anın fotoğrafları, dünyada ses getirdi.

Tarihi ayrılığı manşetten veren İngiliz gazeteleri, ‘Tarihin gözleri üzerinizde’, ‘Sevgili AB, gitme vakti’ gibi başlıklar kullandı. The Guardian gazetesinin manşeti ise hayli manidar: ‘Britanya bugün bilinmeze doğru adım atıyor.’

İngiltere Başbakanı Theresa May, Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma süreci Brexit’i bugün resmen başlatıyor. May, ‘boşanma’ mektubunu dün akşam imzalayarak Brüksel’e gönderdi. AB’nin Lizbon Antlaşması’nın birlikten ayrılmayı düzenleyen 50. maddesi çerçevesinde yazılan ihbar mektubu, bugün öğle saatlerinde AB Komisyonu Başkanı Donald Tusk’a elden ulaştırılacak.

İngiliz basını, beklendiği gibi Brexit’i bugün manşetlerine taşıdı. Sürecin Birleşik Krallık için bilinmezlerle dolu olduğuna dikkat çeken The Guardian gazetesi, Brexit’i ‘İngiltere’nin için 2. Dünya Savaşı’ndan sonraki en önemli diplomatik ortaklığının sonu’ olarak niteliyor.

Gazeteye göre Başbakan May iktidar ve muhalefete süreç boyunca birlikte hareket etme çağrısı yapacak ancak tartışmanın ateşi düşeceğe benzemiyor.

12 Comments