Brezilya Reali ABD Doları Karşısında İlk Kez Değer Kazandı

Brezilya Reali Perşembe günü ABD Doları karşısında yeni bir dalgalanma yaşadı ve Kuzey Amerika para birimi gün içinde yüzde 2,3 değer kazanarak 3.926 TR/ 1 ABD Doları seviyesinde kapandı.

Böylece 1 Mart 2016’dan bu yana yerel paranın dolar karşında düşük seviyede seyretmesinin ardından, Brezilyalı yetkililer  yatırımcıları sakinleştirdi.

Brezilya Devletbaşkanı Michel Temer Perşembe günü hükümet televizyonuna verdiği röportajda, ​​yaptığı açıklamada, “Brezilya’da bir döviz krizi riski yoktur,” dedi.

Başkan Temer’e göre, ülkenin 380 milyar dolar rezervi var ve yabancı şirketlerden yatırım almaya devam ediyor.

İşlem günü boyunca döviz kuru, 3.9684 R / 1 ABD Doları gibi yüksek bir seviyeye geriledi. Merkez Bankası,  6.8 milyar ABD Doları döviz takası sözleşmelerinden fazlasını açıkladıktan sonra geri çekildi.

Merkez Bankası (CB) Başkanı Ilan Goldfajn, Pazar kapanışından sonra basın toplantısında, “Merkez Bankası ve Hazine, gerektiğinde döviz piyasasında veya faiz piyasasında koordine bir şekilde piyasaya likidite sunmaya devam edecek” dedi.

CB başkanı, hükümetin döviz kuru oynaklığını azaltmaya çalışmak için gelecek hafta sonuna kadar vadeli işlem pazarında 20 milyar ABD doları ek teklif vereceğini söyledi.

Sao Paulo’daki bazı döviz bürolarında, ön ödemeli kredi kartları için 4,30 R  / 1 ABD Doları gibi yüksek bir oran seyrettiği görüldü.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

1 Comment