Brezilya’da Sol Kazandı!

Brezilya’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oyların yaklaşık yüzde 51,5’ini kazanan solcu lider Dilma Rousseff, cumhurbaşkanlığında ikinci dönem de görev yapmaya hak kazandı.

Latin Amerika’da sol partilerin seçimle iktidara geldiği ülkelerden Brezilya’da dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde mevcut cumhurbaşkanı Dilma Roussef, seçimden yüzde 51’in üzerinde oy alarak galip çıktı.

Roussef’i az farkla geriden izleyen ve siyasi yelpazede daha merkezde yer alan rakibi Aecio Neves oyların yaklaşık yüzde 48 buçuğunu aldı.

2010’dan bu yana iktidarda olan Dilma Rousseff, hükümetinin izlediği sosyal refah programı nedeniyle Brezilya’nın özellikle yoksul kesimleri nezdinde popülerliğini koruyan bir lider.

Seçimin ikinci turuna kalan her iki aday da Brezilya’nın ekonomik büyümesine hız vermek ve yoksullukla mücadele konularını öne çıkardı.

Lula’nın iktidara taşıdığı İşçi Partisi, Brezilya’da 12 yıldır iktidarda. Partinin Dünya Kupası döneminde yoksullara ayırmak yerine kupa organizasyonuna ayırdığı paralar büyük tepki ve eylemlere neden olmuştu. Brezilya, Lula döneminden beri dış politika konularında Küba-Venezuela eksenine göre daha uzlaşmacı bir yaklaşım sergilemesiyle dikkat çekiyor.

5 Comments