Brezilya’nın Kadın Başkanı Neden ABD’ye Gitmekten Vazgeçti?

liderrrrrrrrrrrABD ve Brezilya arasındaki ilişkiler gergin bir döneme girdi. Brezilya Devlet Başkanı Rousseff’in ABD ziyareti belirsiz bir tarihe ertelendi.

Brezilya hükümeti, görüşmelerin ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) casusluk skandalına dair iddiaların daha ayrıntılı soruşturulabilmesi için ertelendiğini bildirdi.

ABD Başkanı Barack Obama‘nın sözcüsü Jay Carney ise her iki liderin telefon görüşmesinde, ziyaretin ertelenmesi konusunda anlaştıklarını kaydetti. Ziyaretin, iki ülke arasındaki tek bir sorun nedeniyle gölgelenmemesi gerektiği vurgulandı.

Brezilya Globo televizyonu kısa süre önce CIA eski çalışanı Edward Snowden‘ın ifşa ettiği belgelere dayandırarak yaptığı haberde, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun, Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in ve çalışanlarının telefon görüşmeleri ve internet verilerini izlediğini öne sürmüştü. NSA’nın ayrıca Brezilya petrol şirketi Petrobas’ın da internet verilerini ele geçirdiği öne sürülüyor.

Brezilya Devlet Başkanı Rousseff, Eylül ayı başında düzenlenen G20 Zirvesi’nde, ABD Başkanı Barack Obama’dan, NSA’nın Brezilya’daki faaliyetlerini açıklamasını talep etmişti.

1 Comment