Kuzey Kore Lideri Kim Il Sung’un Jeti Var

 Kuzey Kore Lideri Kim Il Sung Kuzey Kore’nin resmi adı ve bayrağını taşıyan Sovyet yapımı yaşlı bir uçakla gezilere çıkıyor.

Jet’in iç kısmına ait şu ana kadar çok az görüntü yayınlandı, ancak resmi Rodong Sinmun gazetesinin Çarşamba günü yayınladığı görüntüler uçağın içini gösterdi.

Fotoğrafta Kuzey Kore Lideri Kim Il Sung Açık renk deri bir koltukta oturmuş, pencereden dışarı bakıp, Çin’den dönerken ev sahiplerine el sallıyor.

Koltuğun üst orta kısmında Soğuk Savaş dönemi Ilyushin-62, Kim’in ana siyasi unvanı olan uzun bir moniker olan “Devlet İşleri Komisyonu Başkanı” ifadesiyle çevrilmiş, kırmızı-sarı bir amblem yerleştirilmiş.

Bu haftaki Çin ziyareti, 2011’de iktidarı devraldıktan sonra ilk yurtdışı yolculuğuna çıktı. Mart ayında uluslararası turneye çıktığı sırada Pekin’e giden trene bindi.

Fakat konforlu mobilyalarına rağmen, analistler, yaşı ve bakımıyla ilgili sorular nedeniyle uçağın güvenilirliği hakkında şüpheler olduğunu belirtiyor.

Görüntülerde, telefon gibi görünen kablolu cihazlar, interkom ve yönlendirici cilalı ahşap masanın üzerine dizilmiş. Kim gümüş bir dizüstü bilgisayarın önünde oturuyor.

Görünüşe göre seyahat rotasını görüntüleyen bir renkli monitör koltuğunun yanındaki pencerenin üstüne kurulmuş.

Kuzey Kore Lideri Kim Il Sung ve eşi ilk olarak Mayıs 2014’te jet’te inip kırmızı halıda yürüdüler.

O zamandan beri düzenli olarak uçağa biniyorlar. Uçağa binmekten nefret eden  denizaşırı geziler için sadece yüksek güvenlikli trenler kullanan babası Kim Jong Il’in tam tersine Kim’in tam bir  bir hava yolculuğu tutkunu olduğu belirtiliyor

 

1 Comment