Bu Da Oldu IŞİD Memur Maaşlarını Dağıtıyor

Fighters of al-Qaeda linked Islamic State of Iraq and the Levant parade at Syrian town of Tel AbyadIrak’ta “hilafet devleti” kurduğunu ilan eden Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün kontrolünü sağladığı Musul’daki memurlara maaş dağıtmaya başladığı öne sürüldü.

Musul Belediyesi’nde çalışan işçiler, IŞİD’in resmi evraklarını ibraz eden Musul Belediyesi çalışanlarına maaş dağıttı. Güvenlik nedeniyle kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir belediye çalışanı, maaşlarını örgütün bürolarından birinden aldıklarını söyledi.

Irak merkezi hükümeti, Salı günü yapılan açıklamada, IŞİD tarafından ele geçirilen bölgelerdeki memur maaşlarının devlet denetimi yeniden sağlanana kadar ödenmeyeceğini duyurmuştu.

Musul’da çalışan devlet görevlilerinin IŞİD’in bu kenti ele geçirdiği 10 Haziran’dan bu yana maaşlarını alamadıkları belirtildi.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı Irak’ta, IŞİD militanları ve bazı aşiret güçleri, Musul, Tikrit, Bakuba ve Telafer kentlerini kontrolü altına almıştı. Bölgedeki Enbar’ın El-Kaim, Rave, Aneh, Ratbe ve Hadise ilçeleri de IŞİD’in eline geçmişti.

IŞİD, ayrıca önceki gün Irak’ta hilafet devleti kurduğunu, örgütün lideri Ebubekir el-Bağdadi’yi de halife ilan ettiğini ve adını İslam Devleti olarak değiştirdiğini duyurmuştu.

206 Comments