Bu Kiloyla Sağlık Bakanı Olur mu?

525e4eb43570225c19f03e60De Block Belçikanın başarılı siyasetçilerinde bir. Ama onun kiloları bu günlede başarısın önüne geçti. Be Block’un ’un sağlık bakanı olması ile ilgili tartışmalar Belçika’da yayın yapan VRT televizyon kanalının Washington muhabiri Tom van de Weghe’nin Twitter’da durumu eleştirmesi ile  bir anda gündeme oturdu.

Gelecekte başbakan olacağı tahmin edilen De Block’un “aşırı kiloları nedeniyle halka kötü örnek olduğu ve sağlıkbakanı olarak görev yapmasının uygun olmadığı” iddia edildi.

Kiloları yüzünden eleştirilerin hedefinde olan  Block  geçtiğimiz yıl  Göç Bakanı olarak görev yaparken , Bakan Block sokak ortasında bir Belçikalı tarafından pastalı saldırıya uğramıştı.


Hollanda’nın önde gelen televizyon kanalı NOS da 52 yaşındaki siyasetçiyi “Rubens tablolarından bir figüre” benzetti ve 25 yıl boyunca doktorluk yapan De Block’un sağlık bakanı olmasının tepki toplayacağını söyledi.

Ancak Maggie De Block kendisine yöneltilen eleştirileri ciddiye almadığını belirtti ve konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında, “Ben bir model olmadığımın farkındayım. İnsanlar pakete değil içinde ne olduğuna bakmayı öğrenmeli” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2008 yılında yayınladığı rakamlara göre Belçika’daki yetişkin nüfusun yüzde 48’i aşırı kilolu.

142 Comments