‘’Bugün İran halkı için güzel bir gün”

ggggİran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif İran’a uygulanan yaptırımların bugün kaldırılmasını beklediklerini söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ISNA haber ajansına yaptığı açıklamada Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (IAEA) Tahran’ın nükleer programı üzerine son raporunu tamamlamasının ardından İran’a uygulanan yaptırımların bugün kaldırılmasını beklediklerini söyledi.
Deutsche Welle’nin haberine göre İran Dışişleri Bakanı, ‘’Bugün İran halkı için güzel bir gün” diye konuştu.

İran devlet televizyonu da Zarif’in IAEA’nın İran’ın geçen yıl Temmuz ayında varılan nükleer anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirdiğini onaylayan bir rapor yayınlamasını beklediği yönündeki sözlerine yer verdi.

ABD ve İran arasında yapılması kararlaştırılan mahkum takası bugünden itibaren başlıyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Avusturya’nın başkenti Viyana’da ikili görüşmeler de bulunan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ülkesine karşı uygulanmakta yaptırımların bugünden itibaren kaldırılacağını, bu bağlamda İran’da tutuklu bulunan 4 ABD vatandaşının serbest bırakıldığını söyledi.

Serbest bırakılan kişiler arasında, geçen yıl casusluk suçlamasıyla hapse atılan Washington Post gazetesi muhabiri Jason Rezaian da bulunuyor. İran, serbest bırakılan diğer ABD vatandaşının ise Saeed Abedini, Amir Hekmatı ve Nosratollah Khosravi olduğunu duyurdu.

1 Comment