Büyükelçiden Şok Suçlama “O Gazeteciler Casus”

hhhABD’nin eski Moskova Büyükelçisi Michael McFaul, Rusya’nın resmi haber ajansı Sputnik’in ve Russia Today televizyonunun çalışanlarının ABD’de “casus” ilan edilmesi teklifinde bulundu.

The Washington Post gazetesindeki köşesinde konuya değinen McFaul, Rusya’nın ABD’nin başkanlık seçimi kampanyasına etkide bulunmuş olabileceğini öne sürdü.

ABD’nin, Sputnik ve Russia Today muhabirlerini akredite etmemesi gerekebileceğini belirten ABD’li Büyükelçi, “RT ve Sputnik gibi Rusya devletinin kontrolündeki medya organları, Donald Trump’ı açıkça destekledi. Sputnik, Twitter’da “#CrookedHillary” (Sahtekar Hillary)hashtag’ini bile kullandı. Yasalarımız, yabancı hükümetlerin seçimlerde adaylara finansal destek sağlamalarını yasaklıyor. Sputnik ve Russia Today’in çalışanları, gazeteci olarak akredite mi edilmeli, yoksa yabancı casus mu sayılmalı?” diye yazdı.

Dünyada “Komünist Enternasyonal’in yerini “liberal enternasyonal”in aldığı fikrini savunan McFaul, “Rusya ve diğer yabancı unsurlar, yalan haber üretiminde yer alıyor. Rusya, ABD’deki siyasi liderlerle işbirliği yapıyor” ifadelerinde bulundu.

Michael McFaul’a yanıt veren Sputnik ve RT Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, “İlişkilerin bozulması için McFaul kadar bireysel katkı sunmayı başaran çok az kişi tanıyoruz” dedi.

Sputnik’e ABD’li diplomatın önerisini değerlendiren Simonyan, “Bence McFaul bize darıldı. Kendisini sıkça ve adil bir şekilde eleştiriyoruz. Zira Rusya ve ABD ilişkilerini iyileştirmekle görevli olup da, ilişkilerin bozulması için bu kadar bireysel katkı sunmayı başaran çok az kişi tanıyoruz” ifadelerini kullandı. ‘

Simonyan şöyle devam etti: “Eğer McFaul gerçek bir diplomat olsaydı, diplomaside her şeyin mütekabiliyet ilkesine dayandığını unutmazdı. Dolayısıyla, eğer ABD’de Rus medyasının çalışmasına engel çıkarılırsa, Rusya’da da ABD medyasına yönelik benzer önlem alınması beklenebilir.”

2 Comments