Canlı Fotoğraflar GIF’e Nasıl Dönüşür?

IPhone veya iPad’inizde Canlı Fotoğraf çekip ve bunu GIF olarak sosyal medyada paylaşmak mı istiyorsunuz?

AppleInsider, klibin çevrimiçi olarak bulunan en yaygın kullanılan animasyonlu resim formatlarından birine nasıl dönüştürüleceğini gösteriyor

IOS 9’da 2015 yılında sunulan Live Photos, kullanıcının fotoğraf çektiği anı çevreleyen zaman periyodunu kaydeden iOS kameranın bir özelliği. Hareketsiz görüntülerin yanı sıra, Canlı Fotoğraflar çekimlerden yaklaşık 1,5 saniye önce 15 fps’lik bir video olarak görüntüleyebilir ve görüntüleyenlere çekim hakkındaki hikayeyi anlatabilir.

Oluşturulmasından kısa süre sonra, çeşitli uygulamalar ve hizmetler, görüntü türünü desteklemeye başlıyor ve diğer kullanıcılarla paylaşılmasını sağlıyor. Canlı Fotoğraf’ı diğerleriyle sosyal ağlarda ve mesajlaşma uygulamalarında paylaşmak için Fotoğraf uygulamasında seçenekler de var ve çoğu kişi için bu, ihtiyaçları için yeterlidir.

Bir uygulamanın veya hizmetin bir Canlı Fotoğrafı bir resim veya animasyon olarak değiştirmek istiyorsanız, en iyi seçenek animasyonlu bir GIF oluşturmaktır.

Görüntüyü Yaratmak

Fotoğraflar uygulamasını yükleyin ve Albümler sekmesini seçin. Bu bölümde, Canlı Fotoğraflar klasörünü seçip tam ekrana getirmek için kullanmak istediğiniz belirli Canlı Foto’ya dokunun.

Çekim hakkında daha fazla bilgi almak için ekranın ortasında yukarı doğru kaydırın. İlgilendiğimiz ana unsur, animasyon efekt seçimi.

İşte burada dört seçenek var, Canlı görüntüyü olduğu gibi bırakarak, sadece bir kez oynuyor. Bir diğeri, Canlı Fotoğraf’ın tüm karelerini tek bir görüntüde birleştiren ve bazı sanatsal efektler yaratan Uzun Pozlamadır. Bu seçeneklerin her ikisini de yoksayın.

Bunun için Loop ve Bounce seçeneklerini deneyin. Döngü sürekli olarak animasyonu oynatırken, Sıçrama sürekli olarak klibi arkadan sonra geriye doğru oynatıyor. Bu iki seçenekten birini seçin.

Albümler sekmesine geri dönün ve iPad’de oluşturulan tüm animasyonlu GIF stili içerikleri içeren Animasyon adlı bir klasör seçin. Klasör daha önce mevcut değilse, Fotoğraflar otomatik olarak oluşturur.

Animasyonun klasörde açılması, oluşturulan GIF dosyasını görüntüler. Fotoğraflar ayrıca, sol üst köşede görüntü için hangi animasyon seçeneğinin seçildiğini de görüntüleyebilir.

Bu noktada, görüntü normal paylaşım seçenekleri ile paylaşılabilir veya kendinize bir GIF dosyası olarak e-postayla gönderilebilir.

Bu, doğrudan paylaşımdan ziyade bir GIF oluşturmanın zaman kaybı olarak görülebilirken, paylaşmadan önce animasyonu oluşturmak bazı sorunları önlemeye yardımcı olabilir. Tüm uygulamalar bir Canlı Fotoğrafı doğrudan animasyon olarak kabul etmez.

Örneğin, bir Canlı Foto’yı Gmail’de ek olarak eklemek, GIF yerine bir JPEG dosyasına yol açacak ve Animasyon klasörünün sürümünü göndererek istenen GIF değerini döndürecektir.

Seçtiğiniz hizmete otomatik olarak geçeceğinin garantisi olmadığından, diğer platformlarda nasıl görüntüleneceğini kontrol etmenin ek yararı da vardır.

GIF’lerin nasıl göründüğüne veya video kliplerden GIF’ler oluşturmaya daha fazla ilgi isteyen kullanıcılar, uygulama için App Store’da bir uygulama zenginliği bulabilir.

146 Comments