Sahte “LOVE Bilezikleri”ni 5.000 Dolar

Lüks saat ve kuyumcu yapımcısı Cartier, uzun zamandır Boca Raton kuyumcularını ikonik AŞK bileziklerinin, sahte versiyonlarını 5,000 dolara kadar satmakla suçluyor.

1996 yılında Eileen’in Güzel Mücevheri olarak kurulan Iris & Eileen’in Takı Şirketi, 12 Temmuz’da Fort Lauderdale’deki ABD Bölge Mahkemesinde bir federal sahtecilik davası davalısı olarak anıldı. Cartier International AG ve Cartier, Richemont Kuzey Amerika A.Ş. olarak kuruldu.

Mağaza, Uluslararası Kuyumcular Borsası olarak adlandırılan 8221, Glades Road’daki bir zincir alışveriş merkezinde mücevher dükkanı kümesinin içinde yer alıyor. Mağaza müdürleri, Kurumlar Bölümü tarafından Iris Seckendorf ve Eileen Weinstein olarak belirlendi.

Mağaza pazartesi günü kapalıydı. Mağazanın telefon numarasına yapılan bir çağrı, operatörlerin tatilde olduğunu ve 17 Temmuz’da geri döneceklerini belirten bir kayıtla karşılandı.

1969 yılında Aldo Cipullo tarafından Cartier için tasarlanan “AŞK Bileziği”, Elizabeth Taylor ve Richard Burton, Nancy ve Frank Sinatra, Cary Grant ve Dyan Cannon ve Ali MacGraw ve Steve McQueen gibi 1970’li çiftler dahil olmak üzere birçok ünlü ünlünün bileklerini süsledi. Bugün, LOVE bilezik Kylie Jenner gibi ünlüler tarafından tercih edilmeye devam ediyor. ”

Bir Cartier ajanının Kasım 2017’de mücevher mağazasını ziyaret etti sırasında “LOVE Trade Dress”un taklitleri olan bileziklerin 3,500 dolar ile 5.000 dolar arasında değişen miktarlarda satıldığı anlaşıldı.

Cartier’in web sitesi, tanıdık vida başlık tasarımı olan 36 bilezik modeline sahip. Bu modeller, 3.500 dolardan  56,000 dolara kadar fiyatla satılıyor ve 216 elmas toplamda 3.16 karatla kaplanmış beyaz altından imal ediliyor.

Cartier, sahte bilezikler satan Boca Raton kuyumcunu suçluyor. Dava, bir  Cartier ajanının Haziran ayında Iris & Eileen’in Güzel Takı’ya gittiğini ve elmas taşıyan bilezikler hakkında sorular sorduğunu söyledi. Ajan “LOVE Trade Dress imitasyonlarını taşıyan iki beyaz altın bilezikle karşılştı; Bileziklerden biri de Cartier markasını taşıyordu.

Cartier’in ajanı 2,950 dolara  bir imitasyon LOVE bilezik satın aldı. Ayrıca, mağazanın ürünlerinin “Cartier’ın mücevher ürünlerinin yasadışı taklitleri” olduğunu bildiğini ve bu şekilde reklamını yaptığını iddia etti.

Davcı Cartier ajanın bilekliklerin iyi kopyalar olduğunu ve gerçek bir Cartier bileziği olsa 13.000 dolardan 14.000 dolara kadar satılacağını bildirdi.

Şirket yöneticisi Mark Stein  şirketin sahte ürünler sattığını, ürünlerin satılmasıyla haksız rekabete yol açtığını söyledi. Stain ayrıca bazı alıcıların bilezikleri otantik Cartier ürünleri olduğunu düşünerek satın aldığı belirtti.

Ajan, Cartier mağazanın taklitleri. Cartier’in acentesi dışındaki müşterilere sattığını söyledi.

Dava, mağazanın ürünlerinin sahte kopyalarını satmasını engellemeyi, ayrıca satılan, veya dağıtılan taklit malların türü başına 2 milyon dolara kadar olan zararları, ayrıca cezai zararlar ve yasal masrafları kapsıyor.

“Cartier’in en tanınmış ve aranan mücevherinden biri beyaz altın, sarı altın veya pembe renkte düz bir metal bandın kendine has bir görünümü olan çok çeşitli mücevher ürünlerinden oluşan LOVE koleksiyonu olarak biliniyor. altın, simüle edilmiş vida başı tasarımları ve  elmaslarla süslenmiş.

Şirket yetkilisi,Cartier’in LOVE ürünleri, “en yüksek kalitededir ve titiz kalite kontrol standartlarına tabidirler” dedi.

Stein, “Cartier, fikri mülkiyet haklarını sürekli olarak koruyor  her zaman ” Dedi. Ticari markalar, herhangi bir şirketin en değerli varlıkları arasında yer almakta olup, kendilerini korumak için yasal yükümlülüklerini yerine getiremeyen firmaların, bu risklerini ortadan kaldırmak için çalışıyor.” Dedi.

Stein, “ticari markaların korunmaması, üçüncü tarafların geliştirdiğiniz iyi niyetin yanlış kullanılmasına da izin veriyor. “ dedi.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

253 Comments