Çeçen Yazar, Avatar’ın Yönetmenine Dava Açacak

_1397199516Çeçen yazar Ruslan Zakriyev tarafından eser hırsızlığı ile suçlanan ünlü bilim kurgu filmi Avatar’ın yönetmeni James Cameron’a Rusya ve ABD’de dava açılacak.

Zakriyev, efsanevi yönetmenin, 1996 yılında yazdığı ve 2002 yılında Proza.ru sitesinde yayınlanan “Gizli Silah” adlı romanından bir bölümü çaldığını iddia ediyor. Avatar filmi, 2009’da gösterime girmişti.

RIA Novosti’ye konuşan Çeçen yazar, “Avukatlar iki dava hazırlıyor, Moskova ve Los-Angeles mahkemelerine başvuracaklar. Tazminat miktarı 1 milyar dolar. Bu, filmin gösterimden kazandığının üçte biri kadar” dedi.

Çeçen yazarlardan oluşan uzman grubunun, Avatar filmindeki 28 sahnenin romanındaki sahnelere benzerliğini tespit ettiğini belirten Zakriyev, başkahramanlarının isimlerinin bile benzediğini, romandaki James Smith’in filmde Jakes Sally olduğunu kaydetti.

Benzerlikleri bulur bulmaz yönetmene iddialarını sıraladığı uygun bir mektup yazdığını ifade eden Çeçen yazar, Cameron’un kendisine yanıt verdiğini, yazışmanın birkaç ay sürdüğünü ve yönetmenden en son Nisan 2012’de mektup aldığını aktardı.

“Cameron, birçok sahnenin benzer olduğunu kabul ediyor, ancak kitabımdan aldığını reddediyor” diyen Zakriyev, bir yazar olarak kendisi için maddi değil manevi zaferin önemli olduğunun altını çizdi.

Yazar, romanın devamını da yazdığını, ancak dava sonuçlanmadan yayınlamayacağını anlattı.
Zakriyev’in avukatı Ruslan Umayev, başlattıkları sürecin başarılı olacağından emin olduğunu belirterek, “Yaşları, eğitimleri ve zihniyetleri tamamen farklı iki insanın aynı düşündüğüne ve fikirlerini tamamen aynı şekilde ifade ettiğine inanmak güç” dedi.

Yapılan incelemenin kitap ve filmdeki sahnelerin benzerliğini teyit ettiğini ve açacakları davaların davacının lehine sonuçlanacağından şüphe etmediklerini söyleyen avukat, “Aksi takdirde bu işe girişmezdik” diye ekledi.

Çeçen yazar Zakriyev, ilk romanını 1989’da 29 yaşındayken yazdı ve eserini 1990’da önce yerel bir gazetede sonra da bir dergide yayınladı.

4 Comments