Cemil Bayık: Irak’ın Bütünlüğünün Korunması Şart

Cemil-BayıkPKK liderlerinden Cemil Bayık, IŞİD’e karşı mücadelenin başarılı olması için Irak’ın bütünlüğünün korunması ve anlaşmazlıkların “ertelenmesi” gerektiğini savundu.
The Guardian’a konuşan PKK lideri Cemil Bayık, IŞİD’e karşı savaşı kazanabilmek için Irak’ın bölünmemesi gerektiğini öne sürdü. Bayık, Irak’ın bölünmesi durumunda “faşist IŞİD’in” bundan yararlanacağını ve Irak’taki Şii, Sünni ve Kürt toplumlarının bir arada kalmasının daha doğru olacağını ve aralarındaki farklılıkları “diyalog yoluyla çözmek üzere ertelemeleri gerektiğini” savundu.

Bayık, ayrıca ABD liderliğindeki koalisyonla PKK işbirliğinin, örgütün batı ülkelerinin terör listelerinden çıkarılmasında etkili olacağını umduklarını dile getirdi. Bayık’a göre, PKK’nin IŞİD’e karşı mücadelede sergilediği gayret, terör örgütü olarak kabul edilmesinin “ne kadar büyük bir haksızlık olduğunu” kanıtlıyor.
Röportajda Kürt hareketinin Türkiye hükümetiyle ilişkilerine de değinildi. Bayık’a göre hükümetle ilişkiler halen “düşmanca.” Bayık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye’de IŞİD’i desteklediğini ve bölgedeki Kürt kantonlarını yok etmeyi amaçladığını, “tıpkı hilafet hayalleri kuran Bağdadi gibi, Erdoğan’ın da Ortadoğu Sünnileri üzerinde hakimiyet kurup Osmanlı İmparatoru olma fantezileri olduğunu” söyledi.

PKK lideri, barış sürecinin tıkanmasını, Erdoğan’ın barış konusundaki ciddiyetsizliğine bağladı. Bayık’a göre, Erdoğan’ın asıl niyeti AKP’ye zaman kazandırarak seçimlerden daha güçlü çıkmak ve gücünü konsolide edip anayasayı değiştirmek.

“Diyalogla çözülebilecek her şeyin çözüldüğünü” ve artık müzakerelerin başlaması gerektiğini kaydeden Bayık, Abdullah Öcalan’ın tutukluluk koşullarının değiştirilmeden müzakerenin mümkün olmadığını belirtti.

232 Comments