Cenevre Muamması, PYD Lideri Salih Müslüm’e Davetiye Gitti mi?

page_salih-muslim-isid-tanklarla-kobaniye-ilerliyor-katliam-yasanabilir_104859018Türkiye, PYD’nin katılması durumunda Cenevre görüşmelerini boykot tehdidinde bulunurken, PYD lideri Salih Müslim, kendilerine henüz davetiye gelmediğini açıkladı.

 
PYD lideri Salih Müslim, Cenevre’de cuma günü başlaması planlanan Suriye barış görüşmeleri için kendilerine henüz davetiye gelmediğini bildirdi. Suriyeli Kürtlerden oluşan Demokratik Birlik Partisi (PYD) ve silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri’ni (YPG) terör örgütü olarak gören Türk hükümeti, PYD’nin Cenevre görüşmelerine katılması durumunda boykot tehdidinde bulunmuştu.

 
Salih Müslim, kendileri dışında başka Suriyeli Kürt temsilcilere davet ulaştığına dair ellerinde bir bilgi bulunmadığını da kaydetti.  PYD lideri, “Tabii ki katılmayı çok isteriz. Ayrıca katılmamamız durumunda 3’üncü Cenevre görüşmelerinin de bazılarının dışarıda bırakıldığı 2014’teki Cenevre 2 gibi başarısızlığa uğrayacağını düşünüyoruz” diye konuştu. Müslim, geniş bir kesimi temsil ettiklerine dikkat çekerek, Cenevre görüşmelerinden dışlanmalarının siyasi bir çözüm için iyi olmayacağını söyledi.

 

 

60 Comments