Cenevre Otomobil Fuarında Yılın Otomobili Seçilen “Opel Astra”yı Tunç Altınbaş Test Etti

04c17b94-09d3-4814-b9ba-5ce5f33d0086TUNÇ ALTINBAŞ

Yılın Otomobilini Test Ettim!

Cenevre Otomobil Fuarı öncesinde yapılan oylamada, her sene gerçekleştirilen ‘’Car of the Year 2016 – Yılın Otomobili Ödülü’’nü yeni Opel Astra kazandı. Böylece, 41 aracın kazanmak için yarıştığı ödül 2016 yılında yeni Opel Astra’nın oldu. Yeni Astra’yı hemen test ettim ve neden birinci geldiğini anladım. Yeni Astra’nın en beğendiğim yeri “kanat tasarımlı” LED arka farları, o kadar şık ve zarif gözüküyor ki trafikte gözlerinizi ayıramıyorsunuz.

oooo

1.6 lt. dizel motor, 136hp ve 6 ileri otomatik şanzıman ile teste gelen Astra öncelikle ataklığıyla beni etkiledi. En yüksek donanımın sunulduğu ‘excellence’ versiyonuna 82,500 liraya sahip olabiliyorsunuz. Rakiplerini açık ara geride bırakan lüks sınıf özelliklerini burada sıralamak istiyorum: masaj ve soğutma özelliğine sahip ergonomik spor deri AGR sürücü koltuğu, geceleri gündüze çeviren LED matrix ön farları, direksiyon simidi ve ön arka koltuk ısıtmaları, uzun far asistanı, park pilotu, geri görüş kamerası ve kör nokta uyarı sistemi.

Gelişmiş özelliklerinin yanı sıra, yeni Astra’nın içinde kullanılan malzeme kalitesi de sınıf atlamış. Yepyeni keskin çizgileri, sportif görünümünü destekleyen tavan tasarımı aynı kalite algısını daha da güçlendirmiş. 41 aday arasında birinci seçilmesine şaşmamak lazım…


6ff75f51-704e-4b23-8da8-c7fc4bdd4b86

Fark Edilir Bir İşaret: Opel Insignia!

 Insignia ismi Latinceden geliyor. Fark edilir bir işaret, unvan, rütbe, amblem demek. Opel’in yeni Insignia ile ne kadar yükseği hedeflediğini daha model isminden anlıyoruz. Peki, vergi avantajlı 1.6 litre dizel motor 136 beygir güç ve otomatik vitesle gelince ‘fark ediliyor’ mu?

 

Evet ediliyor. Sorunun cevabını baştan vermek istemezdim ama yeni Opel Insignia hem çok lüks hem de çok teknolojik. Onunla geçirdiğimiz 3 günü sizlere anlatmadan önce heyecanımı bastıramadan baştan söylüyorum.

Selefi Opel Vectra’nın dizel otomatiğini sadece 2 litre motor ile satın alabiliyorduk. Fakat şimdi Opel, ülkemizin düşük hacimli dizel motor otomatik vites sevdasına, yüksek beygirli motorlarla cevap veren modellerle rekabette ben de varım diyor.

asss

Teknolojik Lüks

Insignia her şeyden önce ileri teknoloji ve lüksle donatılmış. Thatcham hırsızlığı önleyici güvenlik sisteminden krom kaplı cam çerçevelerine, büyük 8’’ renkli sürücü bilgi ekranından, geri görüş kamerasına, 8 yönlü elektrikli ayarlanabilir koltuklardan, 4 yönlü elektrikli bel desteği ayarına, ödüllü sürüşe duyarlı Bi-Xenon ön farlardan, kanat şekilli LED gündüz farlarına, lüks ve teknolojiyi bir adım öteye taşıyor. Asıl önemli olan noktası ise 9 farklı otomatik aydınlatma modu sayesinde gece yapılan sürüşlerin hem daha güvenli hem de daha konforlu olması.

kkk

Telefon Ekranı Görüntünüz 8’’ Renkli Ekranda

Insignia’nın içindeyken bir uçağın kokpitindeymiş gibi hissediyorsunuz. Telefon ekranınız bir küçük dokunuşla orta konsoldaki büyük renkli ekrana aktarılabiliyor. Aracın içindeki ısıyı değiştirmek için bile dokunmatik şık siyah yüzeyler tasarlanmış. Soğutma özellikli deri koltuklarıyla Insignia oldukça şık ve üst sınıf bir otomobil.

 

101 Comments