Müthiş Araştırma: Eklem İltihabı Hastalığının Nedeni Süt

Hülya Karahan

hulyacar2001@yahoo.com

Central Florida Üniversitesi’nde yapılan  yeni bir araştırmaya göre, romatoid artrit’in nedeni süt.

Bu hastalığın tam açıklaması ise: Bağışıklık sisteminin bir kişinin eklemlerine, kaslarına, kemiklerine ve organlarına saldırmasına neden olan otoimmün ve iltihaplı bir hastalık.

Yeni yapılan bu araştırmaya göre, süt ve sığır etinde yaygın olarak bulunan bir bakteri, genetik olarak risk altındaki insanlarda romatoid artrit gelişimi için bir tetikleyici olabiliyor.

UCF Tıp fakültesi araştırmacıları ekibi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ineklerin yaklaşık yarısında bulunan bir bakteri olan MAP olarak bilinen romatoid artrit  (eklem iltihabı) ile Mycobacterium avium subspecies paratuberculosis arasında bir bağ keşfetti. Bakteri, enfekte süt, sığır eti ve inek gübresi ile bağlantılı ürünlerin tüketilmesi yoluyla insanlara bulaşabiliyor.

UCF araştırmacıları, bu hafta Hücresel ve Enfeksiyon Mikrobiyolojisi dergisinde yayınlanan bir çalışmada, MAP ve romatoid artrit arasındaki bu bağlantıyı ilk  kez açıkladı. Araştırma, Florida’da  500 bin dolarlık bir hibe ile finanse adildi Çalışma. UCF’nin bulaşıcı hastalık uzmanı Saleh Naser, UCF‘den romatolog olan Dr. Shazia Bég ve tıb biyomedikal bilim doktoru adayı Robert Sharp‘ın işbirliğiyle  yapıldı.

Naser, daha önce MAP ve Crohn hastalığı arasında bir bağlantı keşfettmişti ve Crohn hastalarının antibiyotiklerle tedavi etmek için ilk kez III-FDA onaylı klinik araştırmalara katıldı. Araştırmanın sonuçlarına göre, Crohn ve romatoid artrit aynı genetik yatkınlıkları paylaşıyor ve her ikisi de aynı immüno süpresif ilaç türlerini kullanarak tedavi ediliyor. Bu benzerlikler ekibin, MAP’ın romatoid artritle bağlantılı olabileceğini araştırmasına yol açtı.

” Her ikisinde de iltihaplı hastalık var, biri bağırsağı etkiliyor, diğeri eklemleri etkiliyor ve her ikisi de aynı genetik özelliği taşıyor  ve aynı ilaçlarla tedavi ediliyor. Ortak tetikleyicileri var mı? Naser, sorulan  bu sorunun cevabını ise şöyle yanıtlıyor.

Çalışma için Bég, test için gönüllü klinik örnekleri bulunan 100 hastayı gözlem alındığını söyledi. Saleh Naser Romatoid artritli hastaların% 78’inde Crohn hastalarında bulunan genetik mutasyonla aynı olan PTPN2 / 22 geninde bir mutasyon olduğu ve bu sayının% 40’ında MAP pozitif bulunğunu açıkladı.

Naser, “Bu genetik mutasyonla doğan ve enfekte sığırlardan etkilenmiş süt veya et tüketerek daha sonra MAP’a maruz kalan bireylerin romatoid artrit gelişme riski yüksek” dedi.

ABD’de yaklaşık 1.3 milyon yetişkin romatoid artrit var – bağışıklık sisteminin bir kişinin eklemlerine, kaslarına, kemiklerine ve organlarına saldırmasına neden olan otoimmün ve iltihaplı bir hastalık. Hastalar çoğunlukla ellerde ve ayaklarda ağrı ve şekil bozuklukları çekerler. Her yaşta ortaya çıkabilir, ancak en yaygın başlangıç ​​40-60 yaş arasındadır ve kadınlarda üç kat daha yaygındır.

Vaka incelemeleri, bazı RA hastalarının Crohn hastalığından muzdarip olduğunu bildirmiş olsa da, araştırmacılar, ulusal bir araştırmanın aynı hastalardaki iki hastalığın insidansını araştırması gerektiğini söylüyor.

Bég, “Romatoid artrit nedenini bilmiyoruz, bu nedenle bu ilişkiyi bulduğumuzdan dolayı heyecanlıyız” dedi. “Ancak hala katedilecek çok için uzun bir yol var. Bu hastalarda MAP’ın neden daha baskın olduğunu – RA’lı oldukları için var olup olmadığını veya bu hastalarda RA’ya neden olup olmadıklarını bulmamız gerekiyor. Bunu bulursak,  bu bakteriye  yönelik tedaviyi hedefleyebiliriz. “ Dedi.

1 Comment