Cezayir Almanya’ya Ecel Terleri Döktürdü

0,,17747928_401,002014 FIFA Dünya Futbol Şampiyonası’nda Fransa ve Almanya çeyrek finale yükseldiler. Fransa’nın Nijerya’yı 2:0 yenmesinin ardından Cezayir, uzatmalarda 2:1 kaybettiği maçta Almanlara çok zor anlar yaşattı.
Almanya’yı normal sürede yenik duruma düşmekten kurtaran kalecisi Manuel Neuer oldu. Neuer defalarca Cezayir’in kontrataklarını muhteşem bir zamanlamayla kalesinden çıkarak önlemeyi başardı. Almanların savunma hatlarını ustaca attıkları derin paslarla geçen Cezayirliler, kalesinde ve ceza sahasının dışında da devleşen Neuer’i aşamadı.
1982 yılında İspanya’da oynanan Dünya Futbol Şampiyonası’ndaki ilk maçında Cezayir’e 2:1 yenilerek büyük bir şok yaşayan Almanlar, daha sonra aralarında saldırmazlık anlaşması varmış gibi Gijon kentinde oynanan gruptaki üçüncü maçta Avusturya’yı gereken skorla 1:0 yenip Cezayir’i saf dışı bırakmışlardı. Bu tarihe geçen skandal maçtan sonra Almanya ile Cezayir düne kadar karşı karşıya gelmemişlerdi.
Cezayir’in Almanlara bir şok daha yaşatmaları zaman zaman an meselesi gibiyken uzatmaların hemen başında Alman golcü Andre Schürrle biraz da şansının yardımıyla kale önünde sol ayağının topuğuyla yön verdiği topu rakip kaleye atmayı başardı. Bu golün ardından Cezayir moralini fazla bozmadan beraberlik golünü aradı, ancak 119. dakikada Mesut Özil’in kale sahasına yakın bir yerde önüne düşen topu gole çevirmesiyle umutlarını yitirdi. Bu golden iki dakika sonra Cezayirli Abdelmoumene Djabou takımının tek golünü kaydetti, ancak skoru tekrar eşitlemek için artık çok geçti.
Maçın bitiminden sonra başta Berlin olmak üzere Almanya’nın çeşitli büyük kentlerinde futbolseverler sokaklara döküldüler ve sabahın erken saatlerine kadar galibiyeti kutladılar. Almanya teknik direktörü Joachim Löw, takımının birinci devrede çok kötü oynadığını, ancak ikinci yarıda toparladığına dikkat çekerek, “galip gelme isteğimiz çok güçlüydü ve bundan dolayı başardık” dedi. Takımın defans oyuncularından Per Mertesacker ise kendisine maçtan sonra sorulan soruları beğenmediği Alman ikinci TV kanalı ZDF’nin muhabirini, “Önemli olan galip gelmemizdi, ne yani, güzel oynayıp ta yenilse miydik” diye azarladı.
Dünün diğer karşılaşmasında Brasilia’da Fransa, Nijerya’yı 79. ve 90. dakikalarda attığı gollerle 2:0 yenmeyi başardı. Fransa ile Almanya arasında cuma günü Rio de Janeiro’da oynanacak çeyrek final karşılaşması, turnuvanın “erken final” olarak nitelendirilebilecek ilk maçı. Bu maçı kazanacak olan taraf, Brezilya-Kolombiya maçının galibiyle 8 Temmuz tarihinde Belo Horizonte’de karşılaşarak finale yükselmeye çalışacak.
DW

8 Comments