Charlie Hebdo’nun Son Bombası, Aylan Kurdi’yi Tacizci Yaptı

Fransız karikatür dergisi Charlie Hebdo’nun son sayısında, Suriyeli Aylan Kurdi’yle ilgili tepki çeken bir karikatür verdi.

aylan

Derginin son sayısında yer alan bir karikatür, ailesiyle birlikte Avrupa’ya giderken Ege Denizi’nde boğulan ve cansız bedeni Bodrum kıyılarına vuran 3 yaşındaki Aylan Kurdi ile Almanya’daki toplu tacizleri gerçekleştirdiği iddia edilen mültecileri ilişkilendirdi.

Kadınları kovalayan mülteci erkeklerin çizildiği karikatürün üst kısmında; “Küçük Aylan büyüseydi ne olurdu?” diye soruldu.

Sorunun yanında, Aylan Kurdi’nin kıyıya vuran bedeni çizilirken; alt kısımda verilen cevap ise; “Almanya’da bir ‘göt avuçlayıcısı’” oldu.

Charlie Hebdo’da yer alan karikatüre sosyal medyada tepki gösterildi.

Charlie Hebdo, birkaç ay önce de Aylan Kurdi’nin yer aldığı karikatürler yayınlamış ve bu karikatürler de tartışma yaratmıştı.

Derginin kapağında yer alan karikatürde, Aylan Kurdi’nin cansız bedeninin arkasındaki reklam panosunda; “Hedefine çok yakın, 2 çocuk menüsü al 1 öde” ifadesi yer almıştı.

Bir diğer karikatürde ise, Aylan Kurdi’nin suya gömülmüş cansız bedeni; “Avrupa’nın Hristiyan olduğunun kanıtı”, “Hristiyanlar suda yürür, Müslüman çocuklar batar” ifadeleriyle birlikte kullanılmıştı.

Hz. Muhammed karikatürlerini yayınladığı için geçen yıl saldırıya uğrayan ve 12 çalışanını kaybeden Charlie Hebdo, bu saldırının ardından tüm dünyaca tanınmıştı.

1 Comment