Che’nin Kehaneti Gerçek Oldu ABD Başkanı Siyahi Papa Arjantinli…

cheKüba’nın ABD ile ilişkilerinin asla düzelmeyeceğini ima etmek için kullandığı ‘Amerika Başkanı siyah, Papa ise Arjantinli olduğunda…’ ifade gerçek oldu ve ilişkiler düzeldi.

Habertürk yazarı Soli Özel, bir Avrupa Komisyonu görevlisinin kendisine anlattıklarını önceki gün köşesine taşıdı.

İşte Özel’in yazısında yer alan eğlenceli ve ilginç öykü:
ABD ile Küba arasındaki ilişkiler yumuşamaya başlayınca, AB “Biz de buradayız” diye bir heyet göndermek istemiş. Zaten üyelerinin çoğunun iyi ilişkileri var Havana’daki rejimle. Heyet Raul Castro ile buluşmuş ve yarım saat sürecek buluşma iki saatte bitmiş. Sonlara doğru Raul, kendisi, abisi Fidel ve Ernesto Che Guevara arasında 1960’ların başında geçen bir konuşmayı anlatmış.

SİYAHİ BAŞKAN, ARJANTİNLİ PAPA

Raul, Che’ye, mealen “Bu Amerikalılar bizden kendilerine bir zarar gelmeyeceğini ne zaman anlayıp bizimle ilişkilerini düzeltecekler?” diye sorduğunda, Che herhalde “Böyle bir şey hiç olmayacak” demek amacıyla “Amerikan Başkanı siyah, Papa da Arjantinli olduğunda” diye cevap vermiş. Bildiğiniz gibi geçen hafta ABD, Küba’yı terörist ülkeler listesinden çıkardı. Geçen yılın son aylarında açıklanan normalleşme süreci devam ediyor. “Ve tabii evet, Amerika Başkanı Obama siyah, Papa ise Arjantinli!..”

6 Comments