CHP’nin Berlin Toplantısında Ekmeleddin İhsanoğlu Tartışması!

70d34f2d8f3af80b326ba13e8b194ba6_XLBerlin CHP Birliği, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri hakkında Berlinlileri bilgilendirmek ve CHP′nin de desteklediği “çatı adayı” Ekmeleddin İhsanoğlu ile ilgili fikir alışverişinde bulunmak üzere bir toplantı düzenledi.

Bilgilendirme sunumunun ardından, gelen misafirlere, kamuoyunda “çatı aday” olarak da bilinen ve CHP’nin desteklediği aday olan Ekmeleddin İhsanoğlu’yla ilgili bir tanıtım yapıldı. Tanıtım sırasında bazı davetlilerin, İhsanoğlu’nun Atatürkçü ve laik bir isim olmadığı ve bu nedenle CHP değerlerini yansıtmadığını dile getirmesi üzerine salonda kısa süreli bir tartışma çıktı.

İhsanoğlu’nun sadece muhafazakar kimliğiyle Çankaya’ya aday gösterildiğini belirten ve kendisini CHP’nin değil, sadece Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli’nin seçtiğini belirten bir gruba karşılık, başka bir grubun itiraz etmesi, toplantı salonunda kısa süreli gerginliğe sebep oldu. Tartışma üzerine söz alan CHP Berlin Birliği üyeleri, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun sadece CHP’nin adayı olmadığını, kendisinin Türkiye’de kaybolmakta olan uzlaşı kültürüne karşılık, ortak bir platformla “Türkiye’nin adayı” olarak seçildiğini dile getirdiler. Aday olması ve seçilmesi halinde, Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin cumhurbaşkanı olarak hareket etmeyeceğini ifade eden CHP’liler, parti olarak İhsanoğlu’nun arkasında olduklarının ve seçimi kazanması için ellerinden geleni yapacaklarının altını çizdiler.

26 Comments

Leave a Comment