Çikolata ile İlgili İnanılmaz Gerçekler

Çikolata ile ilgili pek çok şey yazıldı çizildi bu güne kadar. İngiltere merkezli firma IndexBox’un yaptığı araştırmaya göre, ABD çikolata pazarının 2025 yılına kadar 20 milyar doları aşması bekleniyor.                                                   

 Bu haber Türkiye’de sadece istanbulpost.com.tr’de var.

Euromonitor, işlevsel, organik ve azaltılmış şeker çikolatalarının 2021 yılına kadar normal çikolatadan daha yüksek hacim ve değer artışı için ayarlandığını söylüyor. Zenginleştirilmiş fonksiyonel, organik, azaltılmış yağ ve şeker içeren sağlıklı çikolatalı şekerleme kategorisi, pazar araştırmasına göre 2021 yılına kadar düzenli çikolata şekerleme olarak perakende değeri ve hacim tüketimindeki neredeyse iki katına çıkacak.

Çikolata’nın sağlığa faydaları 

Penn State’deki araştırmacılar, kakao çekirdeklerini kavramanın besinleri korumaya ve hatta bazı antioksidanların etkilerini artırmaya yardımcı olabileceğini keşfettiler.

Danimarkalı bilim adamları, azalan kalp hastalığı ve kakao tüketimi arasındaki bağlantı olduğunu açıklaı. Araştırmaları, çikolata tüketiminin, inme, kalp yetmezliği ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilecek atriyal fibrilasyon veya düzensiz kalp atışı riskini azaltabileceğini düşünüyor.

Çikolatada bulunan fitokimyasalların antioksidan özellikleri, bazı kanser türlerinin riskini azaltabiliyor.

Küçük bir çalışmanın sonuçları, kakao tüketiminin menopoz sonrası kadınlarda kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor

Bilim adamları dört yıllık bir çalışmadan başlayarak kalp krizi ve inme de dahil olmak üzere sağlık sonuçları üzerine bir hap olarak alınan kakao ekstresinin etkisini araştırıyor.

Daha yüksek kakao içeriği, bir çikolata barının sizin için daha sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Araştırmacılar, kakao yüzdesinin flavanol içeriğine bağlı olmadığını söylüyor.

Her gün az miktarda koyu çikolata tüketmek, şeker hastalığı ve kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Çikolatau beyin fonksiyonlarını iyileştirir mı ? Uzunlamasına bir çalışmanın sonuçları, yeme çikolata ve bilişsel performans arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

Hamilelik sırasında çikolata tüketilmesi preeklampsi riskinin azalmasına neden olubiliyor.

Araştırmalar, kara çikolatanın tüketiminin orta derecede eğitimli erkek bisikletçilerde dayanıklılığı ve egzersiz performansını artırabileceğini gösteriyor

Kronik böbrek hastalığı olan kişiler için kakao flavanoller kan damarı fonksiyonunu artırabilir ve kan basıncını azaltabiliyor.

Kakao flavanoller cilt elastikiyetini artırabilir. Kore’de yapılan bir çalışmada, yüksek flavanol kakao takviyesinin yüz kırışıklıkları üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bulundu.

Erkeklerde çikolata tüketimi kalp ritim bozukluğuyla bağlantılı görünmemek.

British Medical Journal’ın hakemli bir yayını olan Heart’da yayınlanan bir çalışmada, çikolatanın yemeğinin gelecekteki kardiyovasküler hastalık ve inme riskini azaltabileceğini belirtiyor.

NeuroRegulation’da yayınlanan yeni bir çalışma, çikolatanın kalbi sağlıklı bir rolünü destekliyor, ancak aynı zamanda sabahları çikolataya dikkat çekiyor ve dikkat ve enerjide bir iyileşmeye neden oluyor.

Columbia Üniversitesi’ndeki Alzheimer Hastalığı Araştırma Merkezi Müdürü Scott Small, kakao flavanolleri olarak bilinen kırılgan moleküller ailesini sıfırladı. Ancak kakao çekirdeği ısıtıldığında, fermente edildikten ve çikolataya işlendikten sonra bu flavanoller büyük ölçüde ortadan kalkar .” Diyor.

Yeni bir çalışma, kakao, çay ve bazı sebzelerde bulunan doğal bir bileşiğin yaşa bağlı hafıza kaybını tersine çevirebileceğini düşününüyor. Araştırmacılar, bileşiğin bağlanırlığı arttırdığını ve akabinde beyinde hafızada kritik olan bir bölgedeki kan akışını gösterdiğini ileri sürdü.

Araştırmacılar, arter esnekliğini iyileştirmek için çeşitli çalışmalarda gösterilen koyu çikolata, ayrıca, periferik arter hastalığı (PAD) olan insanların biraz daha iyi yürümelerine yardımcı olabilir diyor.

Doğu Anglia Üniversitesi (UEA) ve King’s College Londra’nın araştırmalarına göre antosiyaninler ve diğer bileşikler (çilek, çay ve çikolatada bulunan) gibi yüksek seviyelerde flavonoidler yemek, Tip 2 diyabetten koruma sağlayabileceğini açıkladı.

Siyah  çikolatanın içerdiği antioksidanlar, İtalya’dan araştırmacılar göre bacaklarına indirgenmiş kan akışından muzdarip insanlara yardımcı olabilir. Araştırmacılar, küçük bir çalışmada, bacaklarında atardamar problemleri olan kişilerin bir bardak badem çikolatası yedikten sonra biraz daha uzağa yürüdüğünü söyleüyor. Koyu çikolata polifenol adı verilen antioksidanlar açısından zengin olarak biliniyor. Araştırmacılar, polifenollerin, atardamarların genişlemesini talep eden biyokimyasalları etkileyerek bacaklara kan akışını geliştirdiğini düşünüyor.

Kakaoda bulunan bir antioksidan, Journal of Agricultural & Food Chemistry dergisinde yayınlanan bir habere göre, laboratuar farelerinin aşırı kilo almasını ve kan şekeri düzeylerini düşürmesini engelliyor.

Araştırmacılar, siyah çikolatanın insan sağlığınına iyi gelmesinin nedeninin, moleküllerinin GI yolundaki bakteriler tarafından parçalanabilmeleri ve kullanılabilir, sağlıklı bileşiklere dönüşebilmeleri olduğunu keşfettiler.

ABD 2017-2021’deki Dark Chocolate Market raporundan sorumlu olan Research and Markets analistleri, ABD’deki bitter çikolata pazarının 2017-2021 döneminde% 8.34’lük bir CAGR’de büyüyeceğini söylüyor

ABD’de çikolata ve şekerleme tüketiminin, ürünlerine olan talebin artmasıyla birlikte, nüfus artışı ve artan satın alma gücü ile desteklenen yükselme eğilimini sürdürmesi bekleniyor. Dahası, sağlıklı yaşam tarzlarına daha fazla ilgi, şekersiz, organik ve bitter çikolata tüketimine doğru itiyor.

Kuzey Amerika (ABD, Kanada, Meksika) çikolata pazarında, Grand View Research, Inc.’e göre organik ürünler için artan talebe göre, özellikle mevsimlere ve çikolata kullanan diğer ürün kategorilerine yönelik artan şekerleme talebi ile 2025 yılına kadar yüzde 4,7 oranında artması bekleniyor. Yüksek kakao içerikli ürünlerin de çikolata satışlarını artırmasıması bekleniyor. Grand View, siyah çikolata satışlarının gelir açısından yüzde 7,5 oranında artacağını tahmin ederken, gurme sektörünün tahmin döneminde yüzde 4,8 oranında artacağı belirtiliyor.

Dallas merkezli araştırma şirketi Markets and Markets tarafından yayınlanan bir rapora göre, çikolata satış sektörünün 2019 yılına kadar 131.7 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Dünya pazarında, tüketici tercihlerinin siyah ve kaliteli çikolata segmentlerine doğru kayması eğilimi de görülüyor. Yine, kakaonun sağlık faydaları piyasa için önemli bir itici güç olarak  görülüyor.

2014-2019 yılları arasında NCA, ABD çikolata satışlarının 4 milyar dolar ve% 19 daha artacağını tahmin ediyor. NCA için müşteri ilişkileri başkan yardımcısı Larry Wilson, tüketicilerin daha gelenekselşekerlerden daha sağlıklı olduklarını gördükleri çikolata tercihine bağlı olarak bu büyümeyi sürdürüyor. Sağlık yararları nedeniyle “İnsanlar şimdi çikolata yiyorum” diyor.

Siyah çikolata aynı zamanda sütlü çikolatayıda geçen yıla göre büyüme açısından geride bıraktı, ancak bu pazarlar halen büyük paya sahip. Tüketicilerin “kakao içeriğinin kardiyovasküler sağlıkla eşdeğer olduğunu” düşündüğünü belirten Wilson, NCA’nın önümüzdeki beş yıl boyunca daha yüksek kakao içeriği ile bitter çikolata tüketimini sürdürmeyi beklediği bir trend olduğunu söyledi.

Euromonitor International’daki bir habere g göre, Kuzey Amerika’da çikolata satışlarının yüzde 8’lik bir artışa neden olacağı tahmin ediliyor. Euromonitor International’ın kıdemli gıda analisti Redruello, sonuçların tüketicilerin gittikçe artan bir şekilde çikolatanın tadını çıkarmak için daha fazla ödemeye istekli olduklarını gösterdiğini söyledi.

Redruello’ya göre,”Çikolatanın değerinin artması , örneğin sağlık inovasyonu, daha görünür markalama stratejileri, sertifikasyon, sofistike ambalajlar ya da sadece hoş bir tad gibi bir dizi faktör tarafından yönlendiriliyor.”

Büyümenin birçoğu Asya, Brezilya ve Orta Doğu gibi bölgelerde görülecek. Japon tüketiciler arasında kakaonun sağlıkla ilgili faydaları Euromonitor International’a göre, yerel çikolata pazarını sürdürmeye devam ediyor, “Yaşlı Japon tüketicilerin büyüyen bitter çikolata tüketimi ülkenin yaşlanan nüfusunu yansıtıyor.”

Mintel Group’a göre, Hindistan şu anda dünyada çikolata için en hızlı büyüyen pazar. Hindistan’ın çikolatalı şekerleme piyasası, 2011-2015 yılları arasında perakende pazar değeri olan% 19,9’luk güçlü bir büyüme oranına ahipti ve 2016’dan 2020’ye% 20.6’lık birbüyüme bekleniyor.

Smart Research Insights, Hindistan’ın çikolata pazarını – 2016’da yıllık bazda yüzde 13’lük bir büyüme yaşadı.  2020 yılına kadar yüzde 30 oranında büyüyecek. “Dünyada özel ve lüks segmentlerde büyüme potansiyeli var.

Ortadoğu’da çikolata tüketimi artıyor. 6Wresearch araştırmasına göre, pazarın 2017-2023 döneminde ciro bazında% 4,8 oranında büyüyeceği öngörülüyor.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

5 Comments