Çin, Beş Yıl İçinde Dünyanın En Büyük İthalatçısı Olacak

Çin’in önde gelen bir yatırım şirketi, Çin’in beş yıl içinde dünyanın en büyük ithalatçısı olma yolunda ilerlemesi beklendiğini belirtti.

Geçtiğimiz on yılda, Çin’in yıllık ortalama ithalat artışı, ABD’den 6 puan daha yüksek. Çin Uluslararası Sermaye Kurumu (CICC) tarafından yayınlanan bir rapora göre, büyüme açığı 2018’de kalıyor ve bir sonraki senaryoya göre takip eden yılların her birinde 0,15 puanlık bir artışla ülke 2022’ye kadar dünyanın en büyük ithalatçısı olacak.

Çin şu anda en büyük ikinci ithalatçısı. Resmi verilere göre yıllık bazda yüzde 21,5 oranında bir artış yaşandı. Amerika Birleşik Devletleri için CICC raporunda ise şunlar yer aldı: “Ülkenin yükselen ithalatı, 41 ülke ve bölge için en büyük ithalatçı olduğu için önemli bir küresel etkiye sahip. Son birkaç yılda, Çin’in dış ticareti CICC’ye göre son iki yılda olduğu gibi dengeleniyor. CICC, mal ve hizmetlerin ticaret fazlasının, 1994’ten bu yana en düşük seviye olan 2017’de GSYİH’nın yaklaşık yüzde 1’ini oluşturmasını istediğini tahmin ediyor. Bu nedenle Çin’in dünyanın en büyük tüketici pazarı haline gelmesi ve endüstriyel malzemelerden daha fazla tüketici ürünü ithal etmesi bekleniyor.

Raporda,” Bizim görüşümüze göre, Çinli tüketicilerin yükselişi, dünyanın geri kalanı üzerinde önemli olumlu yayılma etkisi ile, önümüzdeki yıllarda en önemli ve heyecan verici yatırım hikayesi olmak istiyor” şeklinde ifade edildi.

16 Comments