Çin Boş Durmadı Resmi Olarak “Majesteri”ne Saydırdı

ooooİngiltere Kraliçesi’nin Çinli yetkililere “çok kaba” demesine Çin Komünist Partisi’nin resmi yayınından cevap geldi. Batı medyasındakilere “barbarlar” denen yazıda, “5 bin yıllık Çin medeniyetiyle iletişimi sürdürmeleri durumunda ilerleme kaydedeceklerine inanıyoruz” dendi. İngiliz medyasında yayınlana görüntülerde, İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in Çinli yetkililer için “çok kaba” dediği kameralara yansımıştı. Çin Komünist Partisi’nin resmi yayını People’s Daily tarafından çıkartılan The Global Times’da, bu yorumun İngiltere ve Çin arasındaki ilişkilere zarar vermeyeceği, ancak Batı medyasının “barbar” olduğu söylendi.

Batı medyasının “saygısız dedikocular” sözleriyle suçlandığı yazıda, “5 bin yıllık Çin medeniyetiyle iletişimi sürdürmeleri durumunda ilerleme kaydedeceklerine inanıyoruz” dendi.

90 yaşındaki İngiltere Kraliçesi’nin, anayasal sorumlulukları sebebiyle siyasi ve diplomatik olarak hassas yorumlar yapmaması gerekiken, 64 yıldır kraliçe olan Elizabeth için bunun bir ilk olduğu belirtiliyor.

93 Comments