Çin’in ABD Malları İçin 200 Milyar Dolar Şartı

Pekin ve Washington, Çin’den ABD ile 335 milyar dolarlık ABD mal ve hizmet ticareti açığını kapatmak için daha fazla enerji ve tarımsal mal ithal edecekleri önlemlerden bahsedeceklerini belirtti.

Washington’daki yoğun ticaret görüşmelerinin neticesinde yayınlanan ortak bir bildiri, iki ülkenin her ülkenin mallarının milyarlarca dolarlık tarife tehditlerini geciktirip ertelemediğini veya daha geniş bir ticaret savaşına ve finansal piyasalara yönelmiş korkulara yol açıp açmadığını göstermedi. .

Ortak açıklamada, “ABD ile ticaret mallarının Çin ile olan ticaret açığını önemli ölçüde azaltmak için etkili önlemler alınması konusunda bir fikir birliği vardı” dedi.

“Çin halkının artan tüketim ihtiyaçlarını karşılamak ve yüksek kaliteli ekonomik kalkınma ihtiyacını karşılamak için Çin, Amerika Birleşik Devletleri mal ve hizmet alımlarını önemli ölçüde artıracaktır.”

ABD Başkanı Donald Trump, yönetiminin Çin’in fikri mülkiyet haklarının ortak girişim gereklilikleri ve teknoloji transferini zorlayan diğer politikalar yoluyla kötüye kullanılması olduğunu iddia etmek için Çin mallarına 150 milyar dolara kadar tarifeler uygulamakla tehdit etti.

Pekin böyle bir baskıyı reddediyor ve en büyük ABD ithalatının bazılarında – uçak, soya fasulyesi ve otomobil – tarifeleri de dahil olmak üzere, eşit bir misilleme tehdidinde bulundu.

Çin’in devlet tarafından işletilen Xinhua Haber Ajansı tarafından hazırlanan bir raporda, iki hükümetin “birbirlerine karşı bir ticaret savaşı başlatmamaya söz vermesi” ifadesi açıklandı.

Açıklamada, iki tarafın yüksek seviyelerde yer alacağı ve “ekonomik ve ticari kaygılarını proaktif bir şekilde çözme arayışında” olduğu belirtilirken, tarifelerden söz edilmiyordu.

Washington ve Pekin arasında, üretilen mal ve hizmetlerde “ticareti artırmak için elverişli koşullar” yaratma gereği konusunda fikir birliği bulunduğunu söyledi. Bu, Çin’in hizmetlere daha fazla ekonomik sektör açmaya yönelik önceki taahhütlerine bir referans olabilir.

ABD, zamanlama belirtmeksizin, ülkelerin artan tarım ve enerji ihracatının ayrıntılarını incelemek için Çin’e bir ekip göndereceklerini söyledi.

Üst düzey bir ABD’li yetkili, Başkan Xi Jinping’in bir üyesiyle yapılan görüşmeler sırasında Çin’in, ABD’de LNG alım ve işleme tesisleri kurma taahhüdü de dahil olmak üzere ABD’nin sıvılaştırılmış doğal gazının büyük miktarlarda satın alınmasına dayanan bir paketi düşündüğünü söyledi.

Yetkili, yetkilinin fikri mülkiyet haklarına ilişkin yeni taahhütleri de içerecek olan paketin, Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan tarafından Washington ‘a verilecek yıllık bir yıllık ziyaretle kabul edilebileceğini söyledi.

Trump, Çin ile ABD ticaret açığını başkanlık kampanyasında bir söz verdi.

Bu ayın başlarında Pekin’de yapılan ilk görüşmelerde Washington, Çin’in ticaret fazlasının 200 milyar dolar azaltmasını istedi – çoğu ekonomistin elde etmek imkânsız olduğunu söyleyen bir rakam, çünkü iki ülke arasındaki ticaretin bileşiminde büyük bir değişiklik gerektirecekti.

Perşembe günü geç saatlerde, ABD yetkilileri hala bu küçülmeyi kabul etmek için Çin’e baskı yapıyorlardı.

Ancak ekonomistler, özellikle ABD vergi indirimlerinin daha fazla ithalat talebinde bulunması nedeniyle, bu seviyenin elde edilmesi son derece zor olacağını söylüyorlar. 200 milyar dolarlık rakam, Boeing Co’nun yıllık uçak üretiminin yaklaşık yüzde 90’ına eşdeğer ve ABD’nin küresel yıllık tarım ve petrol ihracatının tümünden daha büyük.

Cornell Üniversitesi’nden bir ticaret profesörü ve Uluslararası Para Fonu’nun Çin şubesi eski başkanı Eswar Prasad, Pekin’in belirli bir niceliksel taahhüdünde açıkça ortaya çıktığını söyledi.

Prasad ortak açıklamada, “Temel olarak gerginlikleri hafifletmek için tasarlanmış çok sınırlı ve geçici bir anlaşma” dedi.

Açıklama, Trump yönetiminin temel fikri mülkiyet şikayetleri konusunda belirsizdi ve her iki ülkenin de fikri mülkiyet haklarına büyük önem verdiğini belirtti. . . Çin, ilgili yasaları ve Patent Yasası da dahil olmak üzere ilgili değişikliklerini geliştirecek ”dedi.

Bazı yasa koyucuları ve ticaret uzmanları arasında Trump’ın Çin’in fikri mülkiyet haklarını kötüye kullandığını söylediklerinin üstesinden gelmek için daha dar bir ticaret açığına öncelik verebileceğine dair kaygılar var. Ekonomistler, Çin’in daha fazla mal ithal edeceği herhangi bir anlaşmanın kolaylıkla tersine çevrilebileceğini söylüyor.

Açıklamada, geçen ay ABD Ticaret Bakanlığı tarafından uygulanan Çin telekomünikasyon ekipman üreticisi ZTE Corp.’un felç geçirme kısıtlamalarının gevşetip gevşemeyeceği hakkında bir açıklama yapılmadı.

ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımların ihlaline ilişkin eylem, Amerikan şirketlerinin yarı iletkenleri ve diğer bileşenleri ZTE’ye satmalarını yasakladı ve Shenzhen merkezli şirketin faaliyetlerini durdurmasına neden oldu.

Geçtiğimiz hafta, Trump, Ticaret Departmanını ZTE’yi işe sokmak için yönlendirdiğini ve şirketin durumunun Çin ile yapılan genel ticaret anlaşmasının bir parçası olduğunu söyledi.

2 Comments