Çin’in Telokom Şirketi ZTE’de Her Gün Yeni Bir Skandal

ZTE, ABD’nin ihracat yasağı koyduğu günden bu yana en az üç üst düzey yönetici görevinden ayrıldı.

Çinli telekomünikasyon şirketi ZTE  ABD’yi ihracat yasağı konusunda ikna etmeye çalışırken, büyük operasyonları örtbas etmek için şirketteki komünist parti sekreterinin yerine başka birinin  getirildiği belirtildi.

Fan Qingfeng, Mart 2008’den Ocak 2017’ye kadar ZTE’de başkan yardımcısıydı. Daha sonra şirketin yıllık raporlarının gözden geçirince, daha düşük bir kıdemli başkan yardımcılığı görevine getirildi Fan Qingfeng ayrıca 2010 ve 2012 yılları arasında lojistik ve satış sonrası satışlardan soruml görevini yürüttüğü belirtildi.

Çin’in 2 numaralı telekomünikasyon ekipman üreticisi, yedi yıl boyunca ABD’den yapılan satın almaların ardında ,Nisan’da uygulanan  yasaklama nedeniyle yasadışı yollarla İran ve Kuzey Kore’ye mal gönderdiği ortaya çıktı.

ABD’nin ZTE ile tekrar anlaşmaya varmadan önce şirketten Trump yönetiminin   1.7 milyar dolarlık tazminat talep edebileceği belirtildi.

Fan’ın parti sekreteri olarak değiştirilmesinin, satışları veya diğer işlevleri denetleyen yönetici rolleriyle bağlantılı olup olmadığı bilinmiyor. Fan Qingfeng’ basını konuyla ilgili sorularını cevapsız bırakı. ve ZTE’nin de  yorum yapmayı reddettiği belirtiliyor.

Fan’ın sekreterliği görevinden alınmasını takiben, yürütmenin başkan yardımcısı ve ZTE’nin teknoloji müdürü Xu Huijun ve şirket operasyonlarını denetleyen Huang Dabin’in yanı sıra Mart ayında Cheng Gang’un görevlerinden ayrıldı.

Çin’in şirket hukuku kapsamında, şirketler ve okullar da dahil olmak üzere,firmalar parti tüzüğünün gerekliliklerine göre Komünist Parti şubelerinin kurulması ve bu kurumlarda en az üç parti üyesi bulunması gerekiyor.

ABD Ticaret Bakanlığı, daha önceki bir anlaşmanın şartlarını ihlal ettiği tespit edilen ZTE üzerindeki ihracat yasağını, İran’a yasadışı ekipman satışı yapan çalışanlara tam ikramiyeyi ödediği ve bu çalışanlara kınama mektupları vermediği, ABD makamlarına yalan söylediği ortaya çıktığı belirtildi. Firma akıllı telefonlardan ağ ekipmanına kadar her şeyi kapsayan önemli bileşenlere erişimi keserek büyük operasyonları durdurdu.

1 Comment