Çinli Bilim İnsanları Kafatası Ameliyatı İçin İpeği Vidaya Dönüştürdüler

Şangay’da bir  laboratuvarındaki araştırmacılar, beyin ameliyatlarında kafatası kemiklerini sabitlemek için, ipeği vidaya dönüştürdüler.

Bombyx mori ipekböceğinin kozalarından ipek proteinleri çıkardılar ve bunları vidalar ve bağlama şeritleri gibi sabitleme cihazlarına dönüştürdüler. Hayvanlar üzerinde yapılan denemelerinden sonra, cihazların dayanıklılık gibi özellikleri geliştirildi.

Fudan Üniversitesi‘nin bağlı Huashan Hastanesi başkan yardımcısı Mao Ying ve Şanghay Mikrosistem ve Bilgi Teknolojileri Enstitüsü araştırmacılarından Tao Hu tarafından yönetilen araştırma sonuçları, ‘Advanced Healthcare Materials’ dergisinin son sayısında yayınlandı.

Daha önce, vidalar genellikle rahatsızlık, enfeksiyon ve immünolojik reddetme ile sonuçlanan yabancı cisim karşı hassasiyete neden olabilecek metallerden yapılıyordu.

Tao, “Metal veya kimyasal malzemelerle kıyaslandığında, ipek cihazların yabancı madde reaksiyonu oluşturmayan ve tehlikeli tortu oluşturmadan  üstün bir biyolojik uyumluluk gösteriyor” dedi.

İpek aygıtları, kendi içinde tıpa sarılabilen, ipek proteinlerinin beyinde parçalanmaya başladığında iltihabı tedavi edecek ve yaralanmış dokuyu iyileştirecek olan çip şeklinde bir film içeriyor ve. ipeğin diğer metallere göre çok daha ucuz olduğu belirtiliyor.

1 Comment