“Cinsiyet Maaş Eşitsizliği Dünya’ya 160 Trilyon Dolara Mal Olabilir”

İşyerinde cinsiyet eşitsizliği, küresel çapta kaybedilen kazançlarda 160 trilyon dolara mal olabiliyordu. Bir Dünya Bankası araştırması, ücret farkının artması yönündeki baskısı Çarşamba günü gösterdi.

Bu, bugün dünyadaki çalışma çağındaki herkesin kombine yaşam boyu geliri ile insan sermayesi serveti olarak bilinen ve kadınlar erkekler kadar kazanmış olsaydı ne olacağı arasındaki farkı temsil eder.

Kadın ve kızlara yatırım yapmak, hem yüksek hem de düşük gelirli devletlerin zenginliğini artırmaya yardımcı olacak, raporun yazarı Quentin Wodon, Dünya Bankası Grubu ile ekonomist yol gösterdiğini söyledi.

Thomson Reuters Vakfı’na “Herkes cinsiyet eşitliğinden faydalanacak” dedi.

160 trilyon dolar rakamı, küresel gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık yüzde 2’sini temsil ediyor ve küresel olarak kişi başına ortalama 23,620 dolarlık bir eşitsizlik anlamına geliyor.

141 ülkedeki mevcut emek gücünün kazanç potansiyeline göre hesaplandı.

Dünya Bankası’na göre, kadınlar küresel insan sermayesi servetinin sadece yüzde 38’ini oluşturuyor ve neredeyse her ülkede işgücünde engellerle karşılaşıyor.

Dünya Bankası, kadınların ücretli iş gücüne katılma oranının erkeklerden daha az olduğunu ve yaptıkları zaman yarı zamanlı, kayıt dışı sektörde veya daha düşük ücrete sahip mesleklerde çalıştıklarını söyledi.

Dünya çapındaki işverenler, son aylarda erkek ve kadın çalışanların ücretlerindeki farklılıklar konusunda incelemeye alınmıştır.

Norveç gibi bazı devletler cinsiyet kotalarına öncülük etmekte ve yaklaşık 500 firmanın kurullarında kadın oranını yüzde 40’a yükseltmesini gerektirmektedir.

Bu konu, İngiltere’de geçen yıl yayımlanan bir kanunun, 250’den fazla çalışanı olan şirket ve yardım kuruluşlarının her yıl cinsiyetler arası ödeme açıklarını rapor etmesini gerektiren İngiltere’deki spot ışığın altında geldi.

4 Comments

 • Sheryl Boryszewski Reply

  02 May 2020 at 19:02

  After study a number of the blog posts in your site now, i really such as your technique of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site list and will be checking back soon. Pls take a look at my web site likewise and make me aware what you believe.

 • Shawnee Beccue Reply

  05 May 2020 at 05:43

  Right now it seems like Movable Type is the best blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 • Lonnie Kasee Reply

  06 May 2020 at 08:16

  very nice post, i definitely really like this amazing site, persist in it

 • Ali Bhai Reply

  07 May 2020 at 07:24

  watching online movies has been my past time this month, i really enjoy it::

Leave a Comment