Çipras “Türkiyesiz olmaz” Dedi

mmmmAB ve Balkan ülkeleri arasında yapılan sığınmacı krizi zirvesinden, ‘güzergâh boyunca yer alan Balkan ülkelerinde toplam 100 bin kişilik yeni kamplar kurulması’ kararı çıktı. Sonuç bildirgesinde Türkiye ile çalışmanın önemine de değinildi. Nitekim Yunanistan Başbakanı Çipras, zirveye Türkiye’nin de davet edilmesi gerektiğini savundu.

 
Almanya, Avusturya, Bulgaristan, Hırvatistan, Macaristan, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya ve Yunanistan’dan devlet veya hükümet başkanlarının katıldığı zirvede, Avrupa Sığınma Destek Ofisi (EASO), AB Sınır Kurumu (Frontex) ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği temsilcileri de yer aldı. Zirvenin sonunda AB Komisyonu Başkanı Juncker, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres ile beraber ortak basın toplantısı düzenlendi.

 
Juncker, insanların soğuk havalarda açık alanlarda, tarlalarda uyumak zorunda kaldığına dikkati çekerek, daha fazla sığınağın devreye sokulacağını açıkladı. Bu çerçevede Yunanistan ve güzergah boyunca yer alan Balkan ülkelerinde 100 bin kişilik ek kapasite sağlanacağını belirten Juncker, ”Sınırları kapatmak çözüm değil” dedi.

 

 

 

 

271 Comments