CNN Muhabiri Kürtlerin Elindeki IŞİD’li Esirler Konuştu!

141028113932-pkg-watson-isis-prisoners-talk-00020709-story-topCNN’ muhabiri Ivan Watson, Cezire Kantonu’nda Kürtlerin esir aldığı IŞİD militanlarıyla konuştu. Watson, esirlerin ‘pişman’ göründüklerini ve IŞİD’e katılmayı ‘hata’ olarak kabul ettiklerini belirtiyor.
Gözleri bağlı militanların nemli, gri bir odaya teker teker getirildiğini belirten Watson, hapishaneden izlenimlerini paylaştı.
Kürtlerin mahkumların tutulduğu hücreleri gizli tuttuğunu ifade eden Watson, ilk tutuklu odaya geldiğinde, muhafızdan göz bandını açmasını istemiş. Militanın parlak ışığa alışmak için gözlerini kırpıştırdığını anlatan ünlü muhabir, tutuklunun, karşısında yabancı birinin oturduğunu görünce şaşırdığını belirtti.
‘Süleyman’ adlı Suriyeli bir adam, terör örgütüne, ‘ailesinin güvenliğinden korktuğu için katılmak zorunda kaldığını’ belirtiyor. Daha önce IŞİD kontrolü altındaki topraklara hiç gitmediğini söyleyen Süleyman, Kürt üslerinden birinin dışına uzaktan kumandalı araba bombası yerleştiren ve patlatan bir IŞİD hücresinin parçası olduğunu itiraf ediyor.
Bombanın kendi yeğenini öldürdüğünü söyleyen militan, bu ‘ iş ‘ için 3 bin 600 dolar para almış. “İslam ve adalet için savaştıklarını söylediler” diyor Süleyman ve ekliyor, “Bize yalan söylüyorlardı. Fakirliğimizden yararlandılar.” Korumaların odaya getirdiği bir sonraki tutukluyu Watson, “Zar zor adam” sözleriyle niteliyor. 19 yaşındaki Kerim, Suriye’deki IŞİD cephelerinde bir yıldan daha uzun süre boyunca savaşmak için 2 bin dolar aldığını belirtiyor. Watson, Kerim’in bunu kanıtlayabilecek çatışma yaralarının olduğunu söylüyor. 19 yaşındaki militan, tişörtünü kaldırınca karnındaki pembe ve kahverengi korkunç yara ortaya çıkıyor.
Her şey IŞİD’in yolunu takip etmeli. Yüzünü kapamayan kadınlar bile… Kadınların başları kesilirdi” dedi. ‘IŞİD’LE İKEN BENİ BULSAN NE YAPARDIN?’ Watson, görüştüğü son tutuklunun, eski bir öğretmen ve iki çocuk babası Jaber olduğunu belirtiyor.. “Kaderin ölüm olurdu” diyen militan, “Çeşitli ölüm şekilleri var – sana kesinlikle işkence yaparlardı, başını veya ellerini kesebilirlerdi. Başına basit bir şekilde kurşun sıkmazlardı” yanıtını vermiş.

 

 

19 yaşındaki Kerim, Suriye’deki IŞİD cephelerinde bir yıldan daha uzun süre boyunca savaşmak için 2 bin dolar aldığını belirtiyor. Watson, Kerim’in bunu kanıtlayabilecek çatışma yaralarının olduğunu söylüyor. 19 yaşındaki militan, tişörtünü kaldırınca karnındaki pembe ve kahverengi korkunç yara ortaya çıkıyor. “Karnımdan üç kez vuruldum” diyen Kerim’in sağ kolunda yine kurşun yaraları bulunuyor.gggggggggg

 

 

 

1 Comment