Çocuklar Sığınaklarda Yaşıyor

İçerikÜlkenin doğusunda 1000’den fazla çocuğun çatışmalar nedeniyle yeraltı sığınaklarında yüksek düzeyde stresye yaşadığını belirten BM Çocuk Fonu UNİCEF acil yardım çağrısı yaptı.
BM Çocuk Fonu UNICEF’e göre Ukrayna’nın doğusunda 1000’den fazla çocuk, bölgede süregelen çatışmalar ve bombardıman nedeniyle Donetsk yakınlarındaki yeraltı sığınaklarında yaşam savaşı veriyor

UNICEF çatışma bölgesinde yaşayan çocukların çok yüksek seviyede stresle yaşadığını açıkladı. Kurum çalışanları çekilen acının derinliği ve çocukların içinde bulundukları yoksulluğun boyutlarıyla ilgili şaşkınlıklarını da belirtti. Bu çocukların kabul edilemeyecek şartlarda yaşadığını belirten UNICEF, acil yardım çağrısı yaptı.

UNICEF’ten bir ekip geçtiğimiz günlerde hem hükümet güçleri hem de ayrılıkçılar tarafından bombardıman altında olan Donetsk kentinde inceleme yaptı. Kiev’de konuşan UNICEF Temsilcisi Giovanna Barberis ekibin ayrılıkçıların kontrolundaki bölgelere giriş yaptığını söyledi. Barberis ekibinin hızlandırılmış bir inceleme gezisi gerçekleştirdiğini ve 12 yeraltı sığınağında yaşayan 1000’den fazla çocuğu gözlemlediğini belirtti.

Ailelerinin bu çocukların yanında olduğunu söyleyen Özel Temsilci, buna rağmen çocukların güvenlik durumu nedeniyle dışarıya çıkamadığını bildirdi. Barberis bu nedenle çocukların eğitim görmediğini ve yeterli sağlık hizmeti de almadıklarını söyledi. UNICEF Temsilcisi durumu yakından izlediklerini ve bu çocukların büyük risk altında oldukları sonucuna vardıklarını kaydetti.

Yeraltı sığınaklarının hijyenden yoksun, kalabalık ve çok soğuk olduğunu söyleyen Barberis çocukların ağır bir travma yaşadığını ve birçoğunun aşı ve hijyen eksikliği nedeniyle hastalık riski altında olduğunu belirtti.

Kriz başlamadan önce bile Ukrayna’da öldürücü hastalıklara karşı aşı oranının düşük olduğunu belirten Barberis ülkedeki 8 milyon çocuğun yalnızca yarısına yakınının aşılandığına dikkat çekti ve özellikle olası bir çocuk felci salgını çıkmasından kaygı duyduğunu dile getirdi.

Temsilci Ukrayna’nın doğusundaki bölgelerde 1,7 milyon çocuğun çatışmalardan etkilendiğini ve özellikle sığınaklarda yaşayan çocukların durumunun ciddi olduğunu belirtti.

Sığınaklardaki çocukların aşırı soğukta ve kirli bir ortamda yaşadıklarını söyleyen Barberis, aynı zamanda yeterli su ve yiyecek de bulunmadığını ve sert kış koşullarının durumu çok zorlaştırdığını kaydetti. Temsilci, ilaç sıkıntısının da çocukların hayatını tehdit ettiğine dikkati çekti.

UNICEF sığınaklarda yaşayan 1100 çocuk ve yetişkine hijyen paketi dağıttı. Kurum çok yakında çatışma bölgelerindeki 10 bin çocuğa kışlık giysi dağıtacağını açıkladı.
de kanıt bulunmadığına dikkati çekiyor.

285 Comments