CPJ’denTürkiye’ye Yabancı Gazeteci Eleştirisi

lllCPJ, Türkiye’nin  gazetecilere yönelik baskısını eleştirerek, hükümeti gazetecilerin işlerini özgürce yapmalarına izin vermeye çağırdı.

Gazetecileri Koruma Cemiyeti (CPJ), Andy Spyra isimli Alman fotoğrafçının Türkiye’ye girişinin engellenmesi ve Diyarbakır’da çalışan serbest gazeteci Fréderike Geerdink‘in “terör” suçuyla yargılanmasına ilişkin açıklama yaptı.

CPJ’in Avrupa ve Orta Asya Program Koordinatörü Nina Ognianova tarafından yapılan açıklamada, fotoğrafçı Spyra’nın Ermeni Soykırımı anma programlarını takip etmek için geldiği, Hollandalı gazeteci Geerdink’in ise Kürtler üzerine çalıştığı belirtilerek, “Türkiye uluslararası gazetecilere, özellikle de Ermeni ve Kürt meseleleri gibi hassas konular üzerine çalışanlara karşı düşmanca bir tavır sergilemektedir” denildi.

Ognianova, “Türkiye yetkilileri, gazetecilerin işlerini özgürce yapmalarına izin vermeye çağırıyoruz” dedi.

Açıklamada, Spyra’nın, Ermeni Soykırımı’nın 100’üncü yılı programını takip etmek için Türkiye’ye geldiği; ancak yetkililer tarafından bir gece havaalanında tutulduktan sonra Almanya’ya geri gönderildiği belirtildi. Türk yetkililerin geri gönderme sebebi olarak ise Spyra’nın “aşırı İslamcı” bağlantıları olduğunu iddia ettiği belirtti.

64 Comments