Cumhurbaşkanı Erdoğan, Halka Konuşma Yaptı Gündemini Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarabya’daki Huber Köşkü’nde referandum sonuçlarıyla ilgili açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün oyumu kullanırken de ifade ettiğim gibi bu anayasa değişikliği herhangi bir değişiklik değildir. Bu farklıdır ve bu çok çok anlamlıdır. Türkiye tarihinde ilk defa, tamamen TBMM ve milletimizin iradesiyle böylesine önemli bir değişime milletimiz karar vermiştir. Cumhuriyet tarihimizde ilk defa tamamen sivil siyaset eliyle yönetim sistemimizi değiştiriyoruz. Bu bakımdan bu çok çok çok önemli” dedi. Erdoğan, halka yaptığı konuşmada ise “İdam için Sayın Yıldırım ve Bahçeli ile görüşeceğim. Gerekirse bir halk oylaması daha yaparız.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, referandum sonuçlarını İstanbul’da Huber Köşkü’nde değerlendirdi. Konuşması sırasında Evet kampanyasına destek veren MHP lideri Devlet Bahçeli ve BBP lideri Mustafa Destici’ye de teşekkür eden Erdoğan, doğu ve güneydoğu bölgelerinde artan desteğin önemli olduğunu belirtti ve ‘bu da yeni bir dönemin de başladığının müjdecisi olacaktır’ sözleriyle, Kürt açılımı sürecinin yeniden başlayacağının sinyalini verdi.

Basın açıklamasında da Evet cephesinin 1 milyon 300 bin oy daha fazla alarak 25 milyon oyla kazandığını birkaç kez tekrar eden Erdoğan Türkiye’nin yönetim sistemi açısından tarihi bir karar verdiğini söyledi.

Erdoğan, basın toplantısının ardından İstanbul’daki Huber Köşkü önünde toplanan kalabalığa seslendi. Dünyanın başka yerlerinde yüzde 30’larla seçim alındığını, kendilerinin ise yüzde 51’in üzerinde destek gördüklerini kaydetti.

Referandumun resmi olmayan sonuçlarına göre Evet ve Hayır oylarının birbirine çok yakın oranda destek görmesi gündemde. Erdoğan, oyların yakınlığı, itirazlar ve eleştirilere de sert yanıt verdi ve Erdoğan,“Bazı televizyonlarda aç tavuk kendini buğday ambarında sanırmış ya bu neticeyi küçümsemeye çalışıyorlar. Boşuna uğraşmayın atı alan Üsküdar’ı geçti” dedi.

Erdoğan “sonucu küçümseyenler var, boşuna uğraşmayın” dedi.

Kalabalıktan idam sloganları atılması üzerine Erdoğan, konuyu Başbakan ile görüşeceğini kaydetti. Cumhurbaşkanı, MHP lideri Bahçeli’nin daha önce konuyla ilgili olarak destek vereceğini söylediğini hatırlattı.

8 Comments