Cumhurbaşkanı Erdoğan İran’a Gitti

Two-Serpenats-KissingCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin daveti üzerine resmi ziyaretlerde bulunmak üzere İran’a gitti.

Erdoğan günübirlik planlanan ziyaret kapsamında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, tarafından resmi törenle karşılanacak. Ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ruhani, Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ikinci toplantısına başkanlık edecek. Anlaşmaların imza töreninin ardından iki Cumhurbaşkanı ortak basın toplantısı düzenleyecek. İran’ın dini lideri
Ayetullah Seyyid Ali Hamaney ile görüşecek Cumhurbaşkanı Erdoğan, temaslarının ardından Ankara’ya dönecek.

Ziyarette İran- Türkiye ilişkilerinin yanı sıra Yemen, Irak ve Suriye eksenli bölgesel konularında ele alınması bekleniyor.

İranlı sözcüden Erdoğan’a sert sözler

İranlı Sözcü, milletvekillerinin Ruhani hükümetinin ziyaretin ertelenmesi konusunda bir girişimde bulunmamasından dolayı rahatsız olduğunu söyledi.

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Hüseyin Nakavi Hüseyni, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran ziyareti ile ilgili “Ülkeyi aşağılayan birisinin ayaklarının altına kırmızı halı sermek diplomasimiz için utanç vericidir” açıklamasında bulundu

 

Daha önce de İran meclisinden bir grup milletvekili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran’a yönelik ifadelerini eleştirerek İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’den Erdoğan’ı uyarmasını talep etmişlerdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tahran yönetiminin bölgedeki tutumunu eleştirerek , “İran bölgeyi domine etme çabası içinde. Yemen, Suriye ve Irak’ta ne gücü varsa çekmesi lazım” ifadelerini kullanmıştı.

 

138 Comments