Cumhurbaşkanın Erdoğan’ın Sözleri Yunanistan’da Bomba Etkisi Yarattı

jjjCumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Batı Trakya, Kıbrıs ve Kırım’daki soydaşlarımızı görmezden gelemeyiz” açıklamalarıa Yunanistan tepkilere neden oldu.

Yunan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Erdoğan uluslararası anlaşmalara uymaya çağrılırken, “soydaşlık” açıklamalarının bölgesel istikrarın altını oyabileceğini söyledi.

Haberde, Erdoğan’ın söylemi “Yeni-Osmanlıcı ve romentik irredantist*” olarak nitelendirilirken, bu açıklamaların Yunanistan nezdinde iki ülke arasında geçmişte varılan sınır anlaşmalarını tartışmaya açan bir çaba olarak görüldüğü vurgulandı.

Yunan Dışişleri, Lozan hakkında kamuoyunda başlayan tartışmayı “provokatif” olarak nitelendirdi.

“Trakya Yunan, demokratik ve Avrupalıdır. Diğer bütün düşünceler olanaksız ve tehlikelidir” diyen Yunanistan, Türkiye’yi açıklamalarında “sorumlu olmaya ve miadı dolmuş bir revizyonizmi silmeye” çağırdı.

Erdoğan’ın açıklamalarına Yunan siyasetinden de tepki geliyor. Yeni Demokrasi’den Dora Bakoyannis, “Türkiye uluslararası anlaşmaları yanlış yorumlamaya devam ederse, ait olmayı arzuladığı Avrupa’da kendini tecrit edilmiş olarak bulur” dedi.

PASOK ile DIMAR tarafından oluşturulan Demokratik Koalisyon milletvekili Andreas Loverdos ise, Erdoğan’ın sözlerini “milliyetçi hezeyan” olarak değerlendirdi.

 

8 Comments