Daha Akıllı Olmak İçin Ayakkabılarınızı Çıkarın

dddABD’li biliminsanlarının gerçekleştirdiği araştırma herhangi bir çalışma öncesinde bir süre çıplak ayakla koşmanın idrak yeteneğini güçlendirdiğini ortaya koydu.

ABD’deki Kuzey Florida Üniversitesi’nden (UNF) biliminsanları 72 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği bir deneye göre çıplak ayakla koşmanın, beyin faaliyetlerinin ayakkabılarla koşmaktan daha iyi gerçekleştirilmesini sağladığını öne sürdü. Deney sırasında 18 ilâ 44 yaş aralığındaki gönüllüler yaklaşık 16 dakika ayakkabılı ve ayakkabısız olarak koştu. Koşu öncesi ve sonrasında katılımcıların işler belleklerinin ölçüldüğü deneyin sonucunda, çıplak ayakla koşanların belleklerinin yüzde 16 daha fazla performans gösterdiği gözlendi.

 

Araştırma ekibinin lideri Dr. Ross Alloway “Ayakkabılarınızı çıkartıp koşuya çıktığınızda, koşuyu başladığınızdan daha akıllı bir şekilde bitirirsiniz” ifadelerini kullandı. Alloway’e göre bu durum çıplak ayaklayken yerdeki sert cisimlere basmama isteğiyle işler belleğin daha fazla kullanılmasından kaynaklanıyor.

5 Comments