Darağacı’ Eylemini Soruşturan Yetkililere Tehdit

pagidaAlmanya’da Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanlığı sözcüsü Sebastian Gemkow, ırkçı PEGIDA’nın (Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar) 12 Ekim’de gerçekleştirdiği gösteri sonrası, örgüte karşı “darağacı” soruşturması başlatan yetkililere tehdit ve hakaret içeren e-mailler geldiğini açıkladı.

 
PEGIDA tarafından Dresden şehrinde 12 Ekim Pazartesi günü düzenlenen gösteride Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel’in isimlerinin yazılı olduğu pankartlar darağacına asılmıştı.
Dresden savcılığı açılan pankartların kamu barışını tehdit ettiği ve insanları suça yönelttiği iddiasıyla soruşturma başlatmıştı.

‘HESAP GÜNÜ GELECEK’ MESAJI

Gemkow, savcılığın tehdit dolayısıyla e-mailleri gönderen kişilerin kimliklerini belirlemek için soruşturma başlattığını belirterek, “Savcıların ve hakimlerin tehdit edilmeleri ve hakarete maruz kalmaları kabul edilemez” dedi.

Dresden Savcısı Jan Hille de, “sizin için de ilmiği bağladık”, “hepinizi alacağız” ve “hesap günü gelecek” şeklinde tehdit mesajları aldıklarını kaydederek, bir mesajda da kendisinin “silahla vurulmakla” tehdit edildiğini söyledi.

12 Comments