Davutoğlu Türkiye ile Amerika Arasındaki Model Ortaklık için Süre Verdi

200040-01-08Washington’da temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ABD  Savunma Bakanı  Chuck Hagel ve Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüştü.

Savunma Bakanlığı  basın sözcüsü Carl Woog görüşmeyi özetlerken Hagel’in Davutoğlu ile Pentagon’da ikinci kez biraraya geldiğini ve Suriye’de devam eden kriz ve kimyasal silahları yok etme süreci  dahil bölgesel güvenlik sorunlarını ele alma fırsatı bulmaktan memnunluk duyduğunu açıkladı.

Woog,  Hagel’in Türkiye’nin Suriye halkına yaptığı insani yardımları övdüğünü de belirtti.
Açıklamaya göre Hagel, Davutoğlu’na Amerika’nın Türkiye’de NATO komutası altındaki iki Patriot füze bataryasına katkısını sürdürme kararı aldığını da söyledi.
Hagel,  Patriot füzelerinin sadece savunma amaçlı ve ABD ile Türkiye arasındaki   ittifak dayanışmasının somut göstergesi olduğunu da  vurguladı.

Davutoğlu Türkiye ile Amerika arasındaki model ortaklığın sonsuza dek süreceğini belirtirken Kerry görüşmede Suriye ve İran dahil çeşitli konuları ele aldıklarını söyledi.

Davutoğlu, Türkiye’nin İran konusunda Amerika’nın nükleer uyuşmazlığa diplomasi yoluyla çözüm bulma çabalarını desteklediğini de vurguladı.

5 Comments