Demirin Sağlığımızdaki Önemi


Aneminin nedenleri arasında, diyette yetersiz bir demir kaynağın olması, buna demir eksikliği anemisi denir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünya nüfusunun% 15’i özellikle gelişmekte olan ülkelerde demir eksikliğinden etkilenmekte.

Kimler demir ihtiyacına en çok duyarlı?

6 aydan 5 yaşına kadar çocuklar

Hamile kadınlar: fetüs ve plasenta büyümesi ve artan hacim demir gereksinimlerini artırır

Vejetaryen veya vegan dahil olmak üzere belirli türde katı diyetleri takip eden kişiler

Sindirim sistemi tarafından demir emiliminden muzdarip kronik hastalıklar, örneğin Crohn hastalığı!

SEMPTOMLAR NELER ?
İki tür anemi vardır.

Hızlı yerleşen akut anemiler. Kardiyovasküler sistem, hemoglobin seviyelerindeki ani düşüşle ilişkili doku oksijenasyonunun eksikliğine uyum sağlar. Örneğin ağır bir kan kaybı durumunda oluşur..

Kalp hızının hızlanması: taşikardi
Rahatsızlığa yol açabilecek düşen kan basıncı
Ekstremite soğukluğu: eller ve ayaklar
Kutanöz solukluk
Kronik anemiler, genellikle yetersizlikler nedeniyle. Daha ilerici ve yavaş kurulum, klinik belirtileri tespit etmek daha zor.

Yorgunluk, nefes darlığı
Baş ağrısı
Baş dönmesi
Öğrenme  performansının düşmesi

Diğer bazı belirtiler demirde eksikliği belirtileri olabilir: kuru cilt, düz kırılgan tırnaklar, mukoza zarı atrofi …
Laboratuarda genellikle kan sayımı olan bir kan testi teşhisi mümkün kılar. Anemi üç ölçümle tespit edilebilir: hemoglobin seviyeleri, hematokrit seviyeleri, alyuvar sayısı. Demir eksikliği anemisi tanısını doğrulamak için, ek analizler yapılır: demir depolarını tahmin etmek için transferrin seviyesi,  demir, serum demir düzeyi ve ferritin düzeylerini bağlayabilen protein.

Nasıl Tedavi edilir?

Demir, iki formda bulunur: hayvan kaynaklı gıdalarda bulunan heme demiri ve bitki kaynaklı gıdalarda bulunan hem içermeyen demir, vücut tarafından daha az metabolize edilir. Bu yüzden sağlıklı ve çeşitli bir diyet normal olarak bu iki tip demirden yeterli miktarda fayda sağlar. Demir açısından zengin gıdalar şunlar: etler, tahıllar, sebzeler ve baklagiller. Bazı gıdalar eksikliği hızlandırabilirr: soya, çay ve kahve bunun bir parçası.
Çay ve kahve vücut tarafından demir emilimini yavaşlatıyor.

Hamile kadınlar, vejeteryan veya vegan diyetindekiler de dahil olmak üzere bazı konular için, demir takviyesi bir sağlık uzmanı tarafından aşırı doz riskini önlemek için tavsiye edilebilir.

Özellikle hastane kullanımı için intravenöz olarak ayrılmış tıbbi tedaviler de vardır.

Çok sık görmezden gelinen demir eksikliği anemisi yaygındır. Genel olarak demir eksikliği kolayca düzeltilir. Semptomlar göz ardı edilmemeli, doktorunuzla başvurmaktan çekinmeyin.

1 Comment