Devlet Öğretmenlerden Müslüman Öğrencilerin İhbar Edilmesini İstiyor

Muslim girl studying in libraryİngiltere’de bazı öğretmenler, hükümetin öğretmenlerden Müslüman öğrencileri ihbar etmesini istediğini öne sürdü.

Ülkenin en büyük sendikası NUT’un konferansında konuşan Jan Nielson adlı bir üye Star Wars (Yıldız Savaşları) filminde Galaktik İmparatorluğun askerleri olan Stormtrooper’lara gönderme yaparak “Bizden cephenin ön saflarında yer alan, itaat eden, casusluk yapan ve şüphelendiğimiz öğrencileri yetkililere ihbar eden stormtooper öğretmenler olmamızı bekliyorlar” dedi.

 

Sendikanın yöneticilerinden Alex Kenny de, Müslüman öğrencilerin Fransız Charlie Hebdo dergisinde hz.Muhammed’in karikatürlerinin yayımlanmasından rahatsızlık duyduğunu, ancak hükümetin “Önleme” stratejisi nedeniyle öğrencilerin aşırılık yanlısı olarak damgalanmamak için sessiz kalmayı tercih ettiğini söyledi.

Kenny, hükümetin stratejisinin bazı İngiliz öğrencilerin IŞİD’e katılmak için Suriye’ye gitmesini engelleyemediğini söyledi, böyle bir stratejiye gerek olmadığını savundu.

Alex Kenny, öğrenciler için çocuk koruma yasalarının yeterli olduğunu belirtti.

ABD’deki 11 Eylül 2011 saldırılarının ardından yürürlüğe giren “Önleme” stratejisi kapsamında, öğrencilerle ilgili şüphelerini bildirmeyen öğretmenler hakkında dava açılabiliyor.

BBC

5 Comments