Dış Piyasada Altın, 5 Haftalık En Düşük Seviyeye Ulaştı

Perşembe günü altın fiyatları, ABD doları ve hisse senedi piyasasında elde edilen kazanımlarla yaklaşık beş haftada en düşük seviyede yer almaya devam eden ikinci bir seansa düştü.

Altın madencilik A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Jeff Wright, “Altın, nisan ayında daha önce gördüğümüz güvenli liman satın alma işleminin yokluğunda hızlı bir şekilde aşağı yönlü hareketin ardından yeni bir konsolidasyon aralığında” dedi.

Kıymetli metal, ABD’nin 10 yıllık Hazine faizindeki aşağı hateketiyle,% 3’lük psikolojik olarak önemli düzeyde bir düşüşle destek buldu. Altın için iştah artırmaya yardımcı olabilecek getiriler için geri çekilme, Avrupa Merkez Bankası’nın politika karmasını düzenledi. Beklentiler gerçekleşmedi.

Bununla birlikte dolar, daha yüksek işlem görmeye başladı ve ABD hisse senetleri, altın yatırımlarının cazibesini azalttı.

Haziran ayında altın GCM8, +% 0,02 dolar 4,90 ya da 0,4% düşerek 1.317.90  ons seviyesine geriledi. En aktif sözleşme fiyatları, daha önce en yüksek 1,328 dolar seviyesine ulaştı.

Hızla yükselen ABD faiz oranlarına ilişkin endişeler, 10 yıllık Hazine’deki vergilerin TMUBMUSD10Y,% -0.28’in Ocak 2014’ten bu yana en yüksek seviyesinde işlem görmesi nedeniyle hala piyasalarda asılı kalıyor.

ICE ABD Dolar Endeksi DXY, %0.03, 91.53 seviyesinden% 0.4 arttı. Hareketleri, diğer para birimleri kullanan yatırımcılara sarı metal de dahil olmak üzere dolar fiyatlı mallar için iştahı etkileyebilir.

ABD Bankası Servet Yönetimi’nde kıdemli yatırım stratejisti Rob Haworth, “ABD’de nihai faiz oranlarının yükselmesi ve ABD’de daha güçlü bir ABD doları, altın ayının sonlarında baskı altına giriyor” dedi. ABD Doları’nın yükseliş eğiliminin, özellikle ABD’nin yüksek faiz oranları veya ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımına ilişkin beklentilerinin artmasıyla birlikte, ABD doları daha güçlü seyredecek olursak, altın fiyatları Mayıs ayına olan baskıyı daha da artırabilir. ”

ABD’de açıklanan veri karşısında ABD’de dayanıklı tüketim malları siparişleri Mart ayında yükselirken, haftalık işsizlik yardımları yine on yıllardır en düşük seviyedeydi. Bu çok yönlü veri tabanına karşın, finans piyasaları ABD menşeli faiz oranları için bu yıl, Fed’in kendisi işaret ettiği, Mart ayındaki iki hamleden sonraki daha agresif bir seyir izledi.

Ticari belirsizlik aynı zamanda piyasalar üzerinde de etkili ve bu belirsizlik  altını destekleyebilmekte. Almanya, Perşembe günkü haberlere göre, Avrupa Birliği’nden ABD’ye ithal edilen çelik ve alüminyum tarifelerinin 1 Mayıs’ta başlayacağını beklediğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Washington ile İran arasında yeni bir anlaşmaya arabuluculuk çabalarına rağmen, ABD’nin İran’daki yaptırımlarını yeniden gözden geçirme ihtimali üzerinde duruldu. Analistler, yatırımcıların yeni yaptırımlar olasılığı konusunda ihtiyatlı olduklarını söylüyorlar.

748 Comments