Dış Piyasada Dolar Yükseldikçe Altın Düşüyor

Altın fiyatları Cuma günü erken saatlerde aşağı doğru bir ivmeyle seyretti. 

ABD’nin güçlü verileri ve ticaret savaşı, euroya olan talebi kuvvetli bir şekilde artırdı.

Spot altın yaklaşık yüzde 0,1 oranında, 1,246,11 seviyesinde ve 0050 GMT seviyesinde seyretti.

ABD doları Cuma günü Japon yeni karşısında altı ayın en yüksek seviyesine çıktı. Altın ana para biriminden oluşan bir sepete karşılık, dolar 94.899’da yüzde 0.1 arttı.

ABD tüketici fiyatları, Haziran ayına kadar yıllık bazda yaklaşık 6-1 / 2 yıl olan en yüksek artışını kaydederken, aylık artış hızı, Merkez Bankası‘nı kademeli bir faiz artırım yolu üzerinde tutabilen istikrarlı bir enflasyon artışı göstermeye devam etti.

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisinin, belki de üç yıl boyunca gayri safi yurt içi hasılayı artırma olasılığı olan son hükümet vergisi ve harcama programları ile “iyi bir yerde” kaldığına inandığını söyledi.

Çin ile yükselen ABD ticaret savaşına ilişkin endişeler nedeniyle Asya hisseleri Cuma günü Wall Street‘teki kazanımların ardından yükseldi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD ve Çin’in ticaret konulu müzakereleri yeniden başlatabileceğini, ancak yalnızca Pekin’in önemli değişiklikler yapmaya istekli olması halinde söz konusu olacağını söyledi.

Kim Jong Un, Başkan Donald Trump’a, çabalarının Kuzey Kore ile ABD arasında “yeni bir gelecek” açabileceğine inandığını ve Perşembe günü yayınlanan Kuzey Koreli liderden gelen bir mektuba göre gelecekte “pratik eylemler” için umudunu dile getirdiğini söyledi .

Avrupa Merkez Bankası, enflasyonu yükseltmek için gereken oranları düşük tutacak ve faiz oranı rehberliği, Haziran ayında yayınlanan toplantıların tutanaklarına göre, “açık uçlu” olarak görülmelidir.

Dünyanın en büyük altın destekli borsada işlem gören Fonu olan SPDR Gold Trust, hisselerinin Perşembe günü yüzde 0.48 düşüşle 795.19 tona düştüğünü söyledi.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

 

6 Comments