Dış Piyasalarda Hisse Senetleri Ne Durumunda

Asya hisseleri Çarşamba günü dördüncü gününde güçlü ABD gelirleri ve Çin’le ticaret anlaşmazlığının Washington’la olan etkisinin bastırılması için mali teşviklerin artacağı yönündeki beklentilerle desteklendi.

MSCI’nin Japonya dışındaki en büyük Asya-Pasifik hisse senetleri, Tayvan’ın liderliğindeki yüzde 0,3 oranında değer kazandı. Japonya’nın Nikkei’si ise yüzde 0,1 oranında değerlendi.

Bu eğilimi çeken Çin hisse senetleri, ABD’nin, bu ayın ilk Çin-tarifelerinin ikinci ayağında 50 milyar dolarlık Çin mallarına ilave olarak yüzde 25’lik bir tarifeye başlayacaklarını açıkladıktan sonra, yüzde 1’den fazla düşüş gösteren Çin hisseleri oldu.

İngiltere’nin FTSE ve Fransa’nın CAC’sinde yüzde 0,2’lik bir düşüşe ve Almanya’nın DAX’ında yüzde 0,3’lük düşüşe işaret eden vadeli işlem sözleşmeleriyle birlikte Avrupa hisselerinin de düşmesi bekleniyor.

3 Ağustos’ta yürürlüğe girecek Çin’in ithalat vergilerinin geçen ay başlarında dayatılan ihracatlara rağmen ihracatın Temmuz ayında beklenenden daha fazla arttığını açıkladı. İthalatlar, tahmin edilenden daha fazla yükseldi ve iç talebin ticaret savaş korkularına rağmen dirençli kaldığı öne sürüldü.

Ancak, Çin pazarlarındaki kayıplar, Pekin’in altyapı harcamalarını arttırmak ve para politikası duruşunu düzeltmek gibi büyümeyi desteklemek için daha fazla önlem aldığını belirtti.

Wall Street’te S & P 500, Ocak ayında kaydedilen rekorunun en yüksek seviyesinin altında sadece 14 puan veya yaklaşık yüzde 0,5 olan 2,858 seviyesine yükseldi.

Bu çerçevede, CBOE volatilite endeksi, yatırımcıların ABD hisse senedi fiyatlarındaki dalgalanmalar beklentisinin bir ölçüsü ve çoğu zaman finansal piyasalarda kaygı göstergesi olarak görülüyor, 7 aylık bir düşük seviye olan 10.93 seviyesine geriledi.

Tesla (NASDAQ: TSLA), CEO’su Elon Musk’un elektrikli otomobil üreticisi özel olarak kalmayı düşündüğünü belirttikten sonra yüzde 11 arttı.

PARA

Döviz piyasasında, büyük para birimleri sıkı aralıklarda tutuldu. Euro, Pazartesi günü beş haftanın en düşük seviyesi olan 1.1530 dolar’dan 1.1610 dolar seviyesinde seyretti.

Yen, sert bir Brexit’in Pazartesi günü 1.2920 dolar ‘lık dolar 11 aylık göstergenin hemen yukarısındaki 1.2938 dolar seviyesinde tuttuğu endişesini korurken, dolar başına 111.19 seviyesinde çok az değişiklik gösterdi.

Çin yuanı az bir miktar değişmişti ve karada işlemede dolar başına 6.8261 ciro elde etti, ancak Cuma günü merkez bankası, yatırımcıların maliyetini artırarak paranın karşılığını bozmak için adım attı..

İran mallarına yönelik ABD yaptırımları yürürlüğe girdikten sonra petrol fiyatları yukarı doğru bir eğilim gösterdi.

Brent futures 74.59 dolarlık ‘lık bir varil seviyesinde yer aldı, güne sabit kaldı ancak bu hafta yaklaşık yüzde 2’lik kazançlar elde etti. ABD West Texas Intermediate (WTI) ham vadeli işlem, varil başına 69.16 dolar seviyesinden işlem görüyor.

 

1 Comment