Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “PYD’ye davet mektubu varsa boykot ederiz”

Denmark Parliament29 Ocak’ta başlayacak Cenevre’de başlayacak Suriye görüşmeleri için BM bugün taraflara davetiyeleri gönderdi. Suriye’deki Kürt muhalefetin önemli isimlerine de davetiye gittiği öğrenildi. Şu ana kadar davetiye alan isimler İlham Ahmed ve Suriye Demokratik Meclisi Başkanı Heysem Menna.

 
BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre müzakereleri için taraflara davetiye gönderdi. Hükümet ve muhalefet arasında yapılacak Suriye görüşmelerine Türkiye’nin kesin bir dille karşı çıktığı PYD’nin çağrılıp çağrılmayacağı merak edilen konular arasındaydı. Davetlilerin tam listesinin, katılımcıların kesinleşmesinin ardından açıklanacağı ifade edildi.

Reuters’a konuşan Kassis, “Ben davet edildim, Heysem Menna, Salih Müslim, İlham Ahmed ve Kadri Cemil. Bireysel olarak davet edildik” dedi.
PYD Lideri Salih Müslim, “Cenevre’ye davet edileceğiz. Ancak konumumuzu hala bilmiyoruz” açıklamasında bulunmuştu. PYD’nin davet edilmesi durumunda, Ankara’nın Cenevre’de yapılacak görüşmeleri boykot edeceği öne sürülmüştü.

Çavuşoğlu: “PYD’ye davet mektubu varsa boykot ederiz”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, katıldığı bir televizyon programının canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Cenevre zirvesindeki PYD krizine ilişkin NTV yayınında açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, PYD ile PKK’nın aynı terör örgütü olduğunu belirterek “Biz bir an evvel müzakerelerin başlamasını istiyoruz. Ateşkesin sağlanmasını istiyoruz. Suriye’de kesin çözüm siyasi çözümdür. Muhalefeti sulandırmak isteyen ülkeler, Rusya başta olmak üzere, ek isimler dayatmaya başladılar. Bunlar rejimin kuklası olan isimler. PYD hangi sıfatla burada olacak? PYD, PKK aynı terör örgütü. Terör örgütü Kürtlerin temsilcisi olabilir mi? Kesinlikle olamaz çünkü bunlar terör örgütü” diye konuştu.

 

PYD’ye yönelik olarak davet mektubu olması halinde Türkiye’nin Cenevre görüşmelerini boykot edip etmeyeceği sorulan Çavuşoğlu, “Tabi ki boykot ederiz. Kesin ve net. Müzakere heyetinin içinde PYD unsurları, terör örgütleri olamaz. Türkiye’nin bu konudaki tutumu nettir. Muhalefetin de bunu kabul etmesi söz konusu değildir” açıklamasında bulundu.

 

98 Comments