Disneyland’a Rakip ‘Efsanelerin Şehri’ Temmuz’da Açılıyor


4Tunç ALTINBAŞ  taltinbas@dr.com

‘Şehir’ diyorum çünkü Temmuz’da açılacak ilk etabı küçük bir şehir büyüklüğünde.Turizm ve eğlence sektöründe ilk defa bir marka odağına ‘çocukları’ koyan bir yaşam parkı açıyor. Kapılarını 1 Temmuz’da Antalya’nın Belek beldesinde açacak The Land of Legends Theme Park Türkiye’nin ve bölgenin en büyük yaşam veeğlence parkı olacak.

Photography by Renat Buts www.facebook.com/BenTurkiyeyiSeviyorum
Photography by Renat Buts www.facebook.com/BenTurkiyeyiSeviyorum

Antalya’ya neden gelirsiniz? ‘Aile ve çocuklarınızla birlikte keyifli bir tatil için’çoğunuzun cevabıdır. Evet, Antalya’da birçok otel var çocuklarınızla birlikte her şey dâhil sistemde gidip her şeyden uzaklaşa bileceğiniz. Bu kadar çok alternatif varken o zaman Rixos Grubu acaba Belek’te neden böylesine büyük bir yatırımı yapıyor?

Fettah Tamince cevabını veriyor: ‘Alışveriş ve eğlence (entertainment) parklarıdünyasında yeni bir merkezfettah-tamince

meydana getirebilir miyiz? Dünyanın her yerinden bu yeni yaratacağımız dünya için gelsinler istedik’ diyor.

‘Şimdiye Kadar 1.5 Milyar TL Yatırım Yaptık’

Bu yeni çekim merkezini yaratırken iki noktaya dikkat etmişler. Birincisi; dünyanın en büyük gayrimenkul geliştirme şirketlerinden biri olan Emaar Gayrimenkul PJSC ile stratejik bir ortaklıkla, Emaar’ın alışveriş merkezleri ve perakende satış mağazaları sektöründeki uluslararası deneyimlerini projeye yansıtmışlar.

Emaar Dubai benzer böyle bir başka merkezine yılda 82 milyon kişi getirebilen dev bir güç!‘Antalya’yı bilmeyen ziyaretçileri Emaar ile buraya getirebilir miyiz?’ diye sorduk diyor Tamince. İkincisi ise; etkileyici mimarisi ve eğlence dünyasının dâhisi olarak bilinen Franco Dragone’nin yaratıcılığıyla proje ‘ruhu olan’ bir eğlence merkezi olarak tasarlanıyor. ‘Yoksa bina yapmak inşaat yapmak kolay, Franco Dragone binalarımıza yaratıcı mimarisiyle ruh verdi’ diye ekliyor Fettah Bey. Üçüncüsü ise; ‘elbette biziz!’ diyor.

Hotel View (2)

Rixos dünyada yılda 1 milyon kişiyi kendi tesislerinde konaklatıyor. ‘Doğru iş yapan mutlaka doğru değerini bulur.Antalya’ya burayı kazandırırken amacımız; ülkemizi ve yakın coğrafyamızı kapsayan bu bölgede yaşayan yaklaşık 3 milyar insanın eğlence ve tatil kararlarını verirken ilk tercihleri arasında yer almak.

Yani Orlando Disneyland yerine Antalya The Land of Legends’a gelmeleri’. Projenin birinci etabı Temmuz’da açılacakken, toplam 3 etaptan oluşacak ve 2018 yılında tüm etaplar açılmış olacak. 2018 yılında tüm etaplar tamamlandığında gerçekleşmiş olacak toplam yatırım miktarı 4 milyar TL! İlk etapta 1000 kişi çalışacak. 30’a yakın milletten çalışma arkadaşları var. Tüm etaplar tamamlandığında bu sayı 3 binlere çıkmış olacak.

40 Yıla Karşın 30 Ay!

Rixos bu yeni projeyle eğlence sektörüne büyük bir giriş yaparken, eğlence temalı parkların ne kadar sürede tamamlandığını bizzat Fettah Bey sormuş dünyadaki enbüyük rakibine; ‘biz burayı 40 yılda peyderpey bu noktaya getirebildik’ cevabını almış.Ben de Tamince’ye siz ne kadar sürede bitirdiniz diye sordum: cevabı ‘30 ay’ oldu.

Bir karşılaştırma yaptığımızda Türk işadamlarının bir şeyi hayal ettiklerinde nekadar kısa sürede onu hayata geçirebildiklerini, yurtdışındaki örneklerinde geçenyılların biz de aylara karşılık geldiğini görmek gurur verici.Sonuç: Rixos bu büyük tema parkını ‘çocukların krallığı’ (Kingdom) olaraktanımlıyor.

Odalarda, otelde, alışveriş sokaklarında kullanılan her mimari detayınmerkezinde çocuklar var. Fettah Bey; ‘burası çocuklar için tasarlandı. Antalyaailelerin geldiği en önemli şehir, dolayısıyla Disney’in daha iyisini burada nedensunmayalım? Çocuklar bizim kahramanlarımız’ diyor.The Land of Legends Tema Parkının ücretsiz girilen bölümlerine yılda 15 milyonziyaretçi beklenirken, Rixos World konaklama dâhil kısmına 2018 yılı itibariyleyılda 3 milyon ziyaretçi bekleniyor.

Antalya’da toplam 35 milyar dolarlık bir özelsektör turizm yatırımı var. Dünyadan buraya kolayca gelebilecek 3 milyar insana Disneyland Orlando mu yoksa ‘Efsanelerin Şehri’mi dedirtmek ve bu yatırımın merkezinde olmak Fettah Tamince’nin 1 Temmuz’da gerçekleşmek üzere olan hayali.

Tunç ALTINBAŞ, taltinbas@dr.com

Tunç Altınbaş9 Posts

    Turkish Exporters Assembly, Global Connection Media SA, Plus Premium Creative Consultancy, Clear Channel Outdoor, Istanbul Modern, Hurriyet, The University of Manchester

    52 Comments