Şeker, “Şeker Hastalığına Karşı Koruyor”

Metabolik sendroma karşı belirli miktarda doğal şeker faydalı olabilir.

Obezite, diyabet, yağlı karaciğer hastalığı ve hipertansiyon kümelenmesi gibi durumlar, metabolik sendrom olarak adlandırılıyor.

Bireysel olarak, bu koşulların her biri, koroner kalp hastalığı, kanser ve inme de dahil olmak üzere diğer sorunların riskini artırıyor.

Ancak, bir araya geldiklerinde, bu risk yükselebilir.

Metabolik sendromu olan kişiler de, kanlarında daha yüksek trigliserit seviyelerine sahip olma eğilimindedirler, bu da ateroskleroz olarak bilinen bir durumda arterleri tıkayabiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, metabolik sendromun prevalansı artıyor; 1988-1994 yıllarında ABD’li yetişkinlerin yüzde 25.3’ünü etkiledi ve 2007-2012’ye kadar bu oran yüzde 34,2’ye çıktı.

Metabolik sendrom ve onun bileşenlerinin üstesinden gelmek için güvenilir bir yol bulmak zordur diyor uzmanlar. Şimdi, St. Louis, MO’daki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar, yeni bir kavrayış ve potansiyel bir müdahale için yenilikçi bir yol sağladılar.

Araştırmaları doğal bir şekerin (trehaloz)un etkilerini araştırdı:

Trehaloz nedir?
Trehaloz, bazı bakteriler, mantarlar, bitkiler ve hayvanlar tarafından sentezlenen doğal bir şekerdir. Özellikle gıda ve kozmetik ürünlerinde düzenli olarak kullanılıyor.

En son çalışmada, bilim adamları trehalozu su yoluyla farelere beslediler ve teorik olarak metabolik sendromlu insanlar için faydalı olabilecek bir dizi değişiklik ürettiklerini buldular.

Glikozun karaciğerden bloke edilmesi ve böylelikle de insülin duyarlılığını artıran ALOXE3 adlı bir genin aktive edilmesiyle bu faydaların elde edildiği görüldü.

ALOXE3′ün aktivasyonu da kalori yakmayı tetiklerken yağ birikimini ve kilo alımını azaltıryor. Bu şekerle beslenen farelerde kandaki yağ ve kolesterol seviyelerinin de düştüğü belirtildi.

Etkiler oruç sırasında görülenlere benzer. Aslında, farelerde oruç, ALOXE3‘ü karaciğerde de tetikler. Trehaloz, diyeti kısıtlamak zorunda kalmadan oruçun yararlı etkilerini taklit eder gibi görüldüğü açıklandı.

“Bu gen, ALOXE3,” araştırmacılarından Dr. Brian DeBosch’un “tiyazolidinedionlar olarak adlandırılan yaygın diyabet ilaçlarının insülin duyarlılığını artırdığı gibi” insülin duyarlılığını geliştirdiğini öğrendik, ayrıca karaciğerde ALOXE3 aktivasyonunun hem trehaloz tarafından hem de açlık yoluyla, muhtemelen aynı nedenden dolayı tetiklendiğini gösterdik. Verilerimiz oruç tutmanın,  ya da normal bir diyetle trehaloz vermenin,  karaciğeri besinleri faydalı bir şekilde işleyiş şeklini değiştirmesi için tetikliyor.”

Aslında, laktotrehaloz trehalozu parçalayan enzimi inhibe eder ve parçalanmadan bağırsak boyunca ilerleyebilir. Bağırsaklara ulaştığı için bağırsak bakterilerinin gelişmesini teşvik ederek prebiyotik olarak da çalışabilir diyor uzmanlar.

Araştırmacılar aynı zamanda, insanlara da aynı şekilde fayda sağlayacağından emin olmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulacağını hatırlamak gerekir diyor.

799 Comments