Doğu Türkistan’da kanlı Ramazan Önce Orucu Yasakladılar Sonrada Katliam Yaptılar

Çin’in Uygur Türklerinin yaşadığı Doğu Türkistan’da oruç tutmayı yasaklaması üzerine bölgede gerginlik her geçen gün tırmanıyor… Ramazan ayında Sincan’da polis ile Uygurlar arasında çıkan olaylarda 18 kişi hayatını kaybetti. Peki Çin oruç yasağı ile neyi hedefliyor..
Doğu Türkistan’daki Uygurlara baskı yapan Çin son yıllarda Müslümanlara yönelik oruç yasağını yeniden yürürlüğe soktu.

CInxTbHWIAAEhJQ

Çin’in Sincan olarka adlandırdığı Doğu Türkistan’da okullara ve idari binalara asılan genelgede “beden sağlıklarını korumalarını sağlamak” için öğrencilerin oruç tutmaları yasaklandı.

Ruoqiang’daki bir okula asılan resmi yazıda “Öğretmenler hiçbir dini aktiviteye katılamaz ve öğrencilerini herhangi bir dini aktiviteye katılmaya teşvik edemez” ifadesi kullanıldı.
Yerel Komünist Parti ve idari yönetimlerin internet sitelerinde de memurlarla parti üyelerinin oruç tutmamaları talep edildi.

‘Oruçluları bulmak için bedava yemek dağıttılar’

Almanya’da yaşayan Dünya Uygur Kongresi Sözcüsü Dilşat Raşit, Salı günü Komünist Parti çalışanlarının, Uygurların oruç tutup tutmadığını sınamak için halka bedava yiyecek içecek dağıttığını söyledi.

Raşit, “Uygurların inançlarını bastırmaya yönelik bu adımlar Çin’de daha geniş çatışmalara yol açar” uyarısını yaptı.
Bu uyarının hemen ardından Çin’in Uygur bölgesi olarak da bilinen Şincan eyaletinde polis ile Uygurlar karşı karşıya geldi.

Olaylar ilk olarak bir aracın Şincan bölgesindeki bir polis kontrol noktasında meydana geldi. İddiaya göre kontrol noktasında bir otomobilin hızlı bir şekilde geçmeye çalışması sonrasında araç bir polis memuruna çarparak bacağını kırdılar. İddiaya göre araçtakiler olay yerine hızla gelen iki polis memurunu bıçakla öldürdü. Olay sonrası bölgeye gelen silahlı destek ekibinin etrafta ateş açarak en az 15 kişiyi öldürdüğü belirtti. Olayın başlangıcında geçen arabanın da Kızılsu Kırgız menşeli plakası olduğu belirtildi.

25 Comments