Donald Trump’dan Türkiye’yi Yakından İlgilendiren Bir Karar

Donald-TrumpABD başkanı seçilen Donald Trump, Amerika’nın Suriye’de “güvenli bölge” oluşturacağını açıkladı. Türkiye de dış politikada uzun zamandır Suriye’de güvenli bir bölge kurulmasını savunuyordu. Trump İsrail Büyükelçiliği’ne de aşırı sağcı düşünceleriyle bilinen iflas avukatı David Friedman’ı aday olarak gösterdi.

Trump, “Suriyeliler’e bir şans vermek için güvenli bölgeler kuracağız, kurulmasına yardım edeceğiz” dedi. Trump, Suriye’deki gelişmelerden büyük üzüntü duyduğunu da söyledi.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre 8 Kasım’da başkan seçilmesinden bu yana ilk kez Amerika’nın Suriye’deki rolü hakkında konuşan Trump, güvenli bölgelerin inşası için Körfez Ülkeleri’nden para isteyeceğini de açıkladı.

nceleriyle bilinen iflas avukatı David Friedman İsrail Büyükelçisi adayı olarak gösterdi. Friedman, Amerika’nın bölgedeki İsrail ve Filistin yan yana iki devletli çözümüne karşı çıkan bir isim. Amerika’daki Yahudileri İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilere yardım eden Yahudilere benzetmişti.

Friedman, yaptığı açıklamada, İsrail’in başkenti Kudüs’te çalışmayı dört gözle beklediğini söyledi. Amerikan Büyükelçiliği İsrail’in Tel Aviv kentinde bulunuyor. Kudüs, hem İsrail hem de Filistin tarafından başkent olarak görülüyor ve müzakerelerde önemli bir yer tutuyor.

8 Comments