Donald Trump’tan Hillary Clinton’ı Hapsettirme Tehdidi

hhh

ABD Başkan adaylarının katıldıkları ikinci tartışma, Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump ve Demokrat Parti adayı Hillary Clinton arasında oldukça sert atışmalara ve hakaretlere sahne oldu.

St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nde yapılan ikinci tartışma Donald Trump’ın iki gün önce ortaya çıkan ve kadınlar hakkında müstehcen ifadelerinin yer aldığı ses kaydının gölgesinde yapıldı. İki hafta önceki tartışmada oldukça zayıf performans sergileyen Trump, bu kez oldukça hazırlıklıydı. Kararsız izleyicilerden gelen sorulara yanıt veren adaylar, sıklıkla farklı konulara geçip birbirlerini hedef almayı ihmal etmedi. İki adayın bu tartışmanın başında el sıkışmaması da dikkat çekti, ancak tartışma sonunda iki tarafı da yumuşatan bir sorunun ardından rakipler birbirlerinin elini sıkarak salondan ayrıldı.‘Soyunma odası muhabbeti’

Cumhuriyetçi aday, 11 yıl önce alınmış ses kaydındaki yorumlarından gurur duymadığını ve utandığını söylemekle birlikte özür dilemedi. İfadelerinin, erkeklerin soyunma odalarında yapılan konuşmalardan farksız olduğunu savunan Trump, konuyu değiştirerek IŞİD’in ne kadar kötü bir örgüt olduğunu anlatmaya başladı.

Clinton ise, Trump’la ilgili olarak “tarihte kadınlara karşı bu kadar istismarcı davranan biri olmadığını” söyledi. Demokrat Parti adayı, Trump’ın ses kaydıyla ilgili olarak “Donald Trump’ı kadınlara hakaret ederken, aşağılarken gördük. Bu Donald Trump’ın ta kendisi” diye konuştu.

Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen isimleri, ses kayıtlarının ardından seçimde Trump’a verecekleri desteği çekmiş ve kendisinden seçimlerden çekilerek yerini yardımcısı Mike Pence’e devretmesi çağrısında bulunmuştu. Donald Trump ise çekilme şansını “sıfır” diye nitelemişti.Trump: ‘Başkan olsaydım hapiste olurdun’

Hillary Clinton’un dışişleri bakanlığı döneminde özel sunucusundan resmi yazışmaları yapmasıyla ilgili soruya yanıt sırasında Donald Trump, başkan olması durumunda adalet bakanını görevlendirerek bu konuda özel bir savcı atayacağını ve rakibini hapse attıracağını ima etti.

Clinton ise “Donald Trump mizacında bir kişinin yasaları eline almaması” gerektiğini söyleyince Trump da ona “Çünkü hapiste olurdun” şeklinde yanıt verdi.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Clinton’un bakanlık döneminde yaşadığı e-posta skandalını incelemiş, eski Dışişleri Bakanı’nın yanlışını vurgulamakla birlikte soruşturma açılmasına gerek duymamıştı. Trump ise Clinton’un özel elektronik posta sunucusundan yaptığı 30 bini aşkın resmi yazışmayı sildiğini söylüyor.

Tartışmanın hemen ardından açıklama yapan ABD eski Adalet Bakanı Eric Holder, Trump’ın rakibini hapse attıracağı açıklamasını eski Başkan Richard Nixon dönemindeki üsluba benzetti. Uzmanlar da ABD seçimlerinde benzeri pek görülmeyen bu tarz bir açıklamanın önümüzdeki günlerde tartışılacağını söylüyor.Trump Bill Clinton tarafından taciz edildiklerini söyleyen kadınlarla geldi

Tartışmada adaylar karşılıklı olarak birbirlerinin karakterlerini hedef aldı. Tartışmadan önce Trump, Hillary Clinton’un eski başkan eşi Bill Clinton tarafından taciz edilen kadınlarla ortak bir açıklama yaptı. Bill Clinton’u kadınlara daha istismarcı davranmakla ve Hillary Clinton’u da kocası tarafından taciz edildiğini iddia eden kadınlara saldırmakla suçlayan Trump, kendi 2005 ses kaydını tartışma konusu yapan rakibi için “bundan utanmalı” diye konuştu.Trump: ‘Halep esasında düştü’

Dış politika konusunun da gündeme geldiği tartışmada en önemli konulardan biri Suriye iç savaşında adayların izleyeceği politika oldu. İki aday da sivillerin korunması için güvenli bölge oluşturulmasına destek verdi.

Donald Trump güvenli bölgenin maliyetini Körfez ülkelerinin karşılaması çağrısında bulundu. Cumhuriyetçi aday Trump, Hillary Clinton’un Barack Obama yönetiminde dışişleri bakanlığı yaptığı dönemde IŞİD’in ortaya çıkmasına neden olduğu suçlamasını yineledi.

Güvenli bölgeye kendisi de destek veren Clinton, “Rusya’nın saldırgan tavrından çok sayıda kişi acı çekiyor” dedi. Demokrat aday, Rus hava kuvvetlerinin Esat rejimi karşıtı Suriyeli isyancıları son adamına kadar temizlemek uğruna Halep’i yok etmeye kararlı olduğunu vurguladı.
Clinton: ‘Bazı çevreler karşı çıksa da Suriyeli Kürtler’i silahlandırmayı düşünürüm’

Tartışma programının moderatörlerinden ABC Haber kanalı sunucusu Martha Raddatz, Hillary Clinton’a Beşar Esat’ı diplomasiye döndürmek için askeri müdahale tehdidini kullanıp kullanmayacağını sorunca, Clinton Suriye topraklarına Amerikan kara birlikleri sokmayacağını açıkladı. Bunun ciddi bir hata olacağını vurgulayan Clinton “Amerikan askerleri elinde toprak tutmamalı. Bu onları işgalci güç yapar. Bu akıllı bir strateji olmaz” diye konuştu. Hillary Clinton bununla birlikte Irak’ta olumlu sonuçlar doğurduğu gibi Suriye’ye de eğitim amaçlı özel kuvvetler göndermeyi uygun bulduğunu söyledi.

Clinton Raddatz’ın “Obama yönetiminden farklı olarak ne yapardınız?” sorusu üzerine, başkan olması durumunda IŞİD’i Irak’tan çıkarmış olacaklarını söyledi.

Donald Trump’ın Musul operasyonunun yaygara kopararak yapılmaya hazırlandığı iddiasına karşılık Clinton, Musul’daki operasyon öncesi önemli planlamalar yapıldığını söyledi ve bunun için Sünniler ve Kürt Peşmerge güçlerine de ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.‘Kürtler Irak’ta olduğu gibi Suriye’de de en iyi ortağımız’

IŞİD’in lideri Ebubekir el Bağdadi’yi hedef alacağını söyleyen Hillary Clinton, geçmişte de el Kaide liderlerini hedef alan çoğu gizli, birçok operasyonda rol aldığını hatırlattı.

“(Başkan olursam) Kürtler’i de silahlandırmayı düşünürüm” diyen Clinton, Kürtler’in Amerika’nın Irak’ta olduğu gibi Suriye’de de “en iyi ortakları” olduğunu vurguladı. “Bazı çevrelerin (bu konuda) çok kaygısı olduğunu” bildiğini söyleyen Demokrat Parti başkan adayı, IŞİD’i Irak’tan sürdükten sonra cihatçı örgütün sözde başkenti Rakka’yı alabilmek için karada çarpışan Kürt ve Arap savaşçıların esas unsurlar olduğunu vurguladı ve bundan dolayı Kürtler’e gerekli teçhizatın verilmesi gerektiğini savundu.

Donald Trump, yardımcısı Mike Pence’in geçen haftaki tartışma programında Rusya ve Suriye’nin saldırılarını yoğunlaştırması durumunda Amerika’nın askeri müdahalede bulunmasına destek verdiği görüşü hatırlatıldığında, bu konuda aynı fikirde olmadığını söyledi ve Amerika’nın Suriye’ye askeri müdahalede bulunmasına karşı çıktı.

‘Suriye eski Suriye değil’ diyen Trump, bölgede IŞİD’le savaşan güçlerin Esat rejimi, Rusya ve İran olduğunu savundu, Obama’nın dış politikasını eleştirdi.
Clinton: ‘Obama’nın sağlık reformunu düzelteceğim’

Adaylar Başkan Barack Obama’nın çıkarılmasında öncülük ettiği sağlık reformu konusunda da sert tartışmaya girdi. Reformun sigorta primleri ve ilaç fiyatlarını yükselttiğini kabul eden Hillary Clinton, başkan olması durumunda yasada düzeltmeler yapacağını söyledi. Ancak Trump, yasayı doğrudan lağvedeceğini açıkladı.Trump federal hükümete vergi ödemekten kaçındığını doğruladı

Donald Trump’ın başkan olması durumunda vergileri düşürme vaadinde bulunmasının ardından Hillary Clinton, Cumhuriyetçi rakibini vergi ödememekle suçladı. İzleyicilerden birinin en varlıklı kesimden adil vergi alma konusunda ne yapacağını sorması üzerine­ Demokrat Parti adayı, Trump’ın 20 yıldır federal hükümete vergi ödemediğini söyledi.

Donald Trump, tartışmanın moderatörlerinden CNN sunucusu Anderson Cooper’a federal hükümete vergi ödemekten kaçındığını doğruladı. New York Times gazetesinin yayınladığı Trump’a ait vergi beyannamelerinde milyarder emlakçı adayın 1995’te 1 milyar dolar kayıp göstererek vergiden muaf tutulduğu ortaya çıkmıştı. Ancak Trump bu konuda da Clinton’a saldırdı ve Demokrat rakibinin George Soros ve Warren Buffet gibi zengin bağışçılarının da aynı yöntemle vergi ödemekten kaçındığını iddia etti.Trump iki hafta önce Clinton’la tartışmasında “kurnaz olduğu için vergi ödemediğini” söylemişti.

 

Emlak milyarderi Trump, vergi yasalarını herkesten iyi bildiğini ve bundan dolayı istismar etmeyi kendisi için bir gurur kaynağı olarak görüyor.

Başkan adayları arasında 8 Kasım seçimlerinden önce bir tartışma daha yapılacak. Üçüncü ve son tartışma 19 Ekim’de Las Vegas’ta, Nevada Üniversitesi’nde yapılacak. Son tartışma programına Fox Haber kanalı sunucusu Chris Wallace moderatörlük yapacak.

VOA

24 Comments

 • paragnost Reply

  12 December 2019 at 21:09

  … [Trackback]

  […] There you can find 29241 more Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/donald-trumptan-hillary-clintoni-hapsettirme-tehdidi/ […]

 • 메이저토토사이트 Reply

  11 February 2020 at 02:11

  … [Trackback]

  […] Read More Info here to that Topic: istanbulpost.com.tr/donald-trumptan-hillary-clintoni-hapsettirme-tehdidi/ […]

 • SEOgine New York SEO Reply

  23 February 2020 at 14:07

  … [Trackback]

  […] There you can find 75836 more Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/donald-trumptan-hillary-clintoni-hapsettirme-tehdidi/ […]

 • Damari destroyed 롤강의 after Mississippi from 곰대리 last day. Reply

  18 June 2020 at 12:19

  … [Trackback]

  […] There you can find 68285 more Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/donald-trumptan-hillary-clintoni-hapsettirme-tehdidi/ […]

 • Furnace Repairs Shortys Plumbing and Heating Reply

  22 June 2020 at 22:08

  … [Trackback]

  […] Read More Information here to that Topic: istanbulpost.com.tr/donald-trumptan-hillary-clintoni-hapsettirme-tehdidi/ […]

 • DNS Tools Reply

  04 August 2020 at 19:10

  … [Trackback]

  […] There you will find 90993 more Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/donald-trumptan-hillary-clintoni-hapsettirme-tehdidi/ […]

 • กู้เงินด่วนมหาสารคาม Reply

  05 August 2020 at 09:10

  … [Trackback]

  […] There you can find 32917 additional Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/donald-trumptan-hillary-clintoni-hapsettirme-tehdidi/ […]

 • result sgp Reply

  06 August 2020 at 00:30

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: istanbulpost.com.tr/donald-trumptan-hillary-clintoni-hapsettirme-tehdidi/ […]

 • เงินด่วน 30 นาที Reply

  06 August 2020 at 06:13

  … [Trackback]

  […] Find More Information here on that Topic: istanbulpost.com.tr/donald-trumptan-hillary-clintoni-hapsettirme-tehdidi/ […]

 • ไลน์ เงินด่วน Reply

  07 August 2020 at 10:47

  … [Trackback]

  […] Find More here on that Topic: istanbulpost.com.tr/donald-trumptan-hillary-clintoni-hapsettirme-tehdidi/ […]

 • Terry Schelling Reply

  19 August 2020 at 13:46

  Just want to say your article is as astounding. The clearness for your put up is simply cool and i could think you are an expert in this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks 1,000,000 and please carry on the rewarding work.

 • fake rolex seamaster watch Reply

  29 August 2020 at 08:26

  … [Trackback]

  […] Read More here on that Topic: istanbulpost.com.tr/donald-trumptan-hillary-clintoni-hapsettirme-tehdidi/ […]

 • so de Reply

  01 September 2020 at 11:42

  … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: istanbulpost.com.tr/donald-trumptan-hillary-clintoni-hapsettirme-tehdidi/ […]

 • fake best watch Replicas Reply

  01 September 2020 at 13:41

  … [Trackback]

  […] Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/donald-trumptan-hillary-clintoni-hapsettirme-tehdidi/ […]

 • fan88 Reply

  03 September 2020 at 02:24

  … [Trackback]

  […] Read More on on that Topic: istanbulpost.com.tr/donald-trumptan-hillary-clintoni-hapsettirme-tehdidi/ […]

 • Margorie Pinheiro Reply

  04 September 2020 at 07:37

  9 s You Have In Common With Marco Bitran If you are going to be there you will probably be looking for things to do in Boston. There are many things that you simply should not miss out on while you exist. , if you are into films and television Boston has a walking tour that you ought to not miss. It takes you to places that have actually been utilized in movies and on TELEVISION. You can check out the bar from the iconic television show cheers and even grab a drink there. The walking trip last approximately one and half-hours.|If you are into films and tv Boston has a walking tour that you need to not miss. It takes you to places that have been utilized in films and on TV. You can go to the bar from the renowned tv show cheers and even grab a beverage there. Another stop that should be on your list of things to do in Boston is going to the museum of bad art. You can go to a museum of excellent works of art anywhere in the nation but in Boston you can actually check out a museum committed to bad art work. If you are not a lover of art you may believe that all museums have bad art however you have not seen anything like this place. |, if you are not an enthusiast of art you may think that all museums have bad art however you have actually not seen anything like this place.. The art work that you will see will give you hours of story ideas with your friends.How To Teach Marco Bitran. This may be the top subject of conversation for months as soon as you get home from vacation. Once you get house from holiday, this might be the number one topic of discussion for months. How could you not get your friends attention by stating, « Hey I went to check out the museum of bad art ». That makes sure to get anybody’s attention. Another stop that must be on your list of things to do in Boston is going to the museum of bad art. You can check out a museum of great works of art anywhere in the country but in Boston you can in fact go to a museum devoted to bad artwork. How could you not get your good friends attention by saying. The final stop on your journey to Boston should be a sailboat ride. Jamaica pond is beautiful and the very best way to experience it is through sailboat. You can lease a sailboat at the pond. city. Boston – wood rattlesnakes, coyote and otters. If you are into motion pictures and tv Boston has a strolling tour that you ought to not miss. Another stop that should be on your list of things to do in Boston is going to the museum of bad art. You can visit a museum of terrific works of art anywhere in the nation but in Boston you can in fact go to a museum devoted to bad artwork. There are many other things to do in Boston during the summer season however these are a few that you must not miss out on. Wherever you choose to go when you get there Boston is a terrific location to visit on getaway or on business alone or with the household Boston is a terrific place.

 • thu ki nong bong Reply

  06 September 2020 at 10:22

  … [Trackback]

  […] Find More here on that Topic: istanbulpost.com.tr/donald-trumptan-hillary-clintoni-hapsettirme-tehdidi/ […]

 • Buy Xanax alprazolam overnight delivery no prescription legally Reply

  09 September 2020 at 03:18

  … [Trackback]

  […] There you can find 9777 additional Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/donald-trumptan-hillary-clintoni-hapsettirme-tehdidi/ […]

 • plus cbd oil coupon Reply

  11 September 2020 at 00:25

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: istanbulpost.com.tr/donald-trumptan-hillary-clintoni-hapsettirme-tehdidi/ […]

 • Coolsculpting Reply

  12 September 2020 at 03:14

  … [Trackback]

  […] Find More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/donald-trumptan-hillary-clintoni-hapsettirme-tehdidi/ […]

 • Small child Reply

  25 September 2020 at 23:51

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/donald-trumptan-hillary-clintoni-hapsettirme-tehdidi/ […]

 • best wigs for black hair Reply

  23 October 2020 at 16:16

  … [Trackback]

  […] Read More Info here on that Topic: istanbulpost.com.tr/donald-trumptan-hillary-clintoni-hapsettirme-tehdidi/ […]

 • Evelyne Sarantakis Reply

  07 November 2020 at 20:11

  A commendable blog and very useful content that really helped and i can see it is helping many others, bravo, keep the good work going.

 • Bobbye Lacki Reply

  08 November 2020 at 07:12

  Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish just about gossip and web stuff and this is really irritating. A good web site with exciting content, this is what I need. Thank you for making this web-site, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?

Leave a Comment